Reservoirs and Liners
- (3)
- (11)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (65)
- (112)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (105)
- (3)
- (37)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (37)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (35)
- (3)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (87)
- (108)
- (3)
- (16)
- (150)
Filtered Search Results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Pipetting Reservoir |
Fisherbrand™ Reagent Reservoir
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reagent Reservoirs offer a fresh and modern design with enhanced features to streamline pipetting procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Bottom Shape | V-bottom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 24.13 mm |
| Type | Reservoir |
| Length (Metric) | 132.33 mm |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Color | Opaque-white |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Axygen™ Disposable V-Bottom Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to accommodate all multichannel pipettor
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from modified polystyrene for strength. Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs are ideal for repetitive filling of multichannel pipetters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 145 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
VistaLab™ Technologies Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique trough-within-trough design maximizes reagent recovery
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Certifications/Compliance | Pyrogen-free |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Liquid Handling |
| Channels | 1 |
Fisherbrand™ Disposable Divided Well Pipette Basins
Disposable basins offer convenience, fast cleanup
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Reservoir Cooler |
| Quantity | 2 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Capacity (Metric) | 55 mL |
| Color | Translucent |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Biohazardous Waste Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct secondary containment of biohazardous waste with these biohazardous waste containers, which feature convenient one-step sterilization and enable one-handed disposal of materials.
| Type | Waste Container Biohazardous |
|---|---|
| No. per Case | 1 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Certifications/Compliance | U.S. OSHA Standard 29 CFR Part 1910.1030 |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Disposable Polypropylene Robotic Reservoirs
Increase walk-away time and assay efficiency with these disposable polypropylene robotic reservoirs, available as a standard microplate format with 300mL volume.
| Height (Metric) | 43 mm |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Dimensions (L x W x H) | 3.4 x 5 x 1.75 in. (86 x 128 x 43 mm) |
| Width (English) | 5 in. |
| Length (Metric) | 86 mm |
| Capacity (Metric) | 300 mL |
| Color | Natural |
| No. per Case | 40 |
| Length (English) | 3.4 in. |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 4 |
| Width (Metric) | 128 mm |
| Height (English) | 1.75 in. |
Axygen™ Single Well Low Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
BIOTIX™ Disposable 100mL Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use with multi-channel pipetting applications and can accommodate up to 12-channel pipettes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Capacity (Metric) | 100 mL |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |