Bottletop Diluters and Dispensers
Résultats de la recherche filtrée
BRANDTECH™ BRAND™ Titrette™ Digital Bottle-Top Burettes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides accuracy and precision within the tolerances of Class A glass burettes. Titrette™ Digital Bottle-top Burets are suitable for most titrants in concentrations up to 1 mol/L. Ideal for general chemistry, wastewater treatment applications, food/beverage analysis, industrial titrations, environmental fieldwork, and more.
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Certifications/Conformité | DIN EN ISO 385,ASTM E287 |
| Température (métrique) | 15°C to 40°C |
| Angle | 90° |
| Matériau | Glass |
| Type de produit | Digital Bottletop Dispenser |
| Affichage | Digital |
| Température (impériale) | 59°F to 104°F |
| Tension | 1.5 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Indice de viscosité | Up to 500 mm 2/s |
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Analog-adjustable Bottletop Dispensers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Dispensette™ S Analog Bottletop Dispensers feature a 'floating piston' design for low-force operation and no wearing parts. Optimized flow channels make dispensing and priming even easier-particularly in instruments with large volumes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001 |
|---|---|
| Température (métrique) | 15°C to 40°C |
| Matériau | Borosilicate Glass,Ceramic,ETFE,PFA,PTFE |
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Garantie | 2 Year |
| Canaux | 1 |
| À utiliser avec (application) | Dispensing aggressive reagents, including concentrated bases and acids such as H3PO4, H2SO4 (except e.g., HCl, HNO3 und HF), saline solutions, as well as many organic solvents |
| Couleur | Gray/Red |
| Pression de vapeur | Up to 600 mbar |
| Angle | 90° |
| Affichage | Analog |
| Température (impériale) | 59°F to 104°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Indice de viscosité | Up to 500 mm 2/s |
| Densité | Up to 2.2 g/cm3 |
BRANDTECH™ BRAND™ Dispensette™ S Organic Analog-adjustable Bottletop Dispensers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Dispensette™ S Organic Analog Bottletop Dispensers feature a 'floating piston' design for low-force operation and no wearing parts. Optimized flow channels make dispensing and priming even easier-particularly in instruments with large volumes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001 |
|---|---|
| Température (métrique) | 15°C to 40°C |
| Matériau | Borosilicate Glass,Ceramic,ETFE,PFA,PTFE |
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Garantie | 2 Year |
| Canaux | 1 |
| À utiliser avec (application) | Dispensing organic solvents, including chlorinated and fluorinated hydrocarbons (e.g., trichlorofluoroethane and dichlormethane), acids like concentrated HCl and HNO3 (except HF), trifluoroacetic acid (TFA), tetrahydrofuran (THF) and peroxides |
| Couleur | Gray/Yellow |
| Pression de vapeur | Up to 600 mbar |
| Angle | 90° |
| Affichage | Analog |
| Température (impériale) | 59°F to 104°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Indice de viscosité | Up to 500 mm 2/s |
| Densité | Up to 2.2 g/cm3 |
| Comprend | 13-in. inlet tube (with extension) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Hazardous Chemical Dispensers
Bottle-top dispensers for use with hazardous and corrosive chemicals.
| Hauteur (impériale) | 15 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 381 mm |
| Matériau | PTFE |
| Type de produit | Chemical Bottle Pourer |
Fisherbrand™ Bottle Top Dispenser with Re-Circulation Valve
Provides a contemporary design coupled with a recirculation valve. Bottle Top Dispenser with Re-Circulation Valve has enhanced chemical compatibility and smooth piston movement.
| Couleur | White and Fisher Blue |
|---|---|
| Pression de vapeur | 300mbar to 600mbar |
| À utiliser avec (équipement) | Bottle Top Dispenser is used in laboratories to dispense reagent from the bottle in a preset volume accurately and safely into a receiving vessel. |
| Matériau | Polypropylene - Outer Body (10% Glass Filled) |
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Garantie | 1 year free replacement warranty against any manufacturing defects. |
| Comprend | Calibration tool, Adapters set (5 nos.), Instruction Manual, Inlet tube, Calibration report |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Indice de viscosité | 500mm2 |
| Densité | 2.2 g/cm3 |
High-Purity and HF Bottle-Top Acid Dispensers
Combine the convenience of traditional pump dispensers with the chemical compatibility and high purity of TFM™ PTFE
| Précision | ±0.02mL |
|---|---|
| Precision | ±3% |
| Matériau | PTFE |
| Volume (métrique) | 0 to 5 mL |
Socorex 520 Bottle-Top Dispensers from DWK Life Sciences™
These accurate, user-friendly bottle-top dispensers are an affordable alternative to their all-glass counterparts.
| À utiliser avec (équipement) | Fit reservoirs with 33mm screw neck finish |
|---|---|
| Angle | 360° |
| Precision | <0.5 to <0.1% |
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Comprend | 28, 40, 45mm adapters |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispenser with Flow Control Stopcock
Fits most laboratory bottles either directly or using supplied adapters. Calibrex™ solutae 530 Bottle Top Dispensers with Flow Control Stopcock feature excellent chemical resistance, high volumetry performance and simplified maintenance. Volume rang
| À utiliser avec (équipement) | Fits most laboratory bottles directly or with supplied adapters |
|---|---|
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Garantie | 2 Years |
| Comprend | Flow Control Stopcock, PFA-coated plunger and integrated calibration |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Modèle | Calibrex solutae 530 |
Sartorius Dispense Tube Extension
Dispense Tube Extension for use with Prospenser Bottletop Dispensers.
Socorex Low-Profile Bottle-Top Dispensers from DWK Life Sciences™
Semiautomatic dispensers help reduce reagent waste, and accordingly, disposal costs
| Precision | <0.5 to <0.1% |
|---|---|
| Type de produit | Low-profile Bottletop Dispenser |
| Garantie | 1 Year |
| Comprend | Wide mouth amber reservoir, delivery nozzle, plunger |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Calibrex™ organo 525 Bottle Top Dispensers with Flow Control Stopcock
Adjustable dispensers include a ground glass plunger that is best suited for organic, non-crystallizing acid and base solutions. Flow control stopcock enables liquid priming and recycling without reagent loss or contamination.
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
|---|---|
| Affichage | Analog |
| Garantie | 2 Years |
| Comprend | Flow Control Stopcock |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Modèle | Calibrex organo 525 |
Sartorius Prospenser Plus Bottle-top Dispenser
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
High quality bottletop dispensers with superior chemical resistance. Sartorius Prospenser Plus Bottle-top Dispenser is safe, convenient and customizable, making it ideal for a wide range of dispensing needs.
| Longueur (métrique) | 175 mm (5 mL) |
|---|---|
| Couleur | Gray and White |
| Température (métrique) | 4°C to 50°C |
| Angle | 360° Rotating Dispensing Head |
| Precision | 0.60% |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Type de produit | Bottletop Dispenser |
| Température (impériale) | 39.2°F to 122°F |
| Garantie | 2 Years |
| Comprend | A32, A38, S40 Bottle Adapters |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Reproductibilité | 0.20% |
| À utiliser avec (application) | Dispensing |