Reagent Bottles
- (10)
- (1)
- (4)
- (14)
- (21)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (27)
- (1)
- (13)
- (6)
- (30)
- (1)
- (16)
- (1)
- (6)
- (48)
- (7)
- (66)
- (11)
- (5)
- (33)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (4)
- (13)
- (3)
- (7)
- (1)
- (20)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (13)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (3)
- (99)
- (2)
- (55)
- (14)
- (140)
- (20)
Filtered Search Results
Corning™ PYREXPLUS™ Reagent Bottles with Hollow standard taper Stoppers
Feature special coating for added safety
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | Pyrexplus |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ Premium Bottle, Clear, with DIN 168-1 Thread, GL 45, Graduated
Glass laboratory bottles with superior thermal and chemical resistance.
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage and transport of media and reagents; Shipping |
Corning™ PYREX™ Reagent Bottles with Hollow standard taper Stoppers
For storing reagents, sera, vaccines, colloidal solutions and similar liquids because of their outstanding chemical durability
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Labeled Reagent Bottles
Autoclavable Reagent bottle manufactured from USP Type I borosilicate glass and features no-drip pour lip
| Includes | No-drip pour lip, large writing patch |
|---|---|
| Product Type | Reagent Bottle |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Material | Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Reagent Bottles with Flathead Color-Coded PTFE standard taper Stopper
Narrow-mouth solution bottle
| Includes | Red PTFE flathead stopper |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | PTFE |
| Includes | Tooled neck |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | Rubber |
BRANDTECH™ VITLAB™ Wide-Mouth Reagent Bottles with Screw Caps
VITLAB wide mouth polypropylene reagent bottles with polypropylene screw caps have good chemical resistance. Autoclavable at 121 C for 20 minutes.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
BRANDTECH™ VITLAB™ Reagent Bottles with Screw Caps
VITLAB™ polypropylene reagent bottles with polypropylene screw caps have good chemical resistance. Autoclavable at 121 C for 20 minutes.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco Labs Translucent Narrow Mouth Amber HDPE Reagent Bottles with Polypropylene Caps
The translucent narrow-mouth amber HDPE reagent bottles with polypropylene caps are UV-protective, leak-tested, and chemical-resistant, ideal for safe storage and transport of light-sensitive liquids in lab environments.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| No. per Pack | 12 Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco Labs Bulk Pack of Wide Mouth Amber HDPE Reagent Bottles with Polypropylene Caps
Bulk pack of amber wide-mouth HDPE reagent bottles with polypropylene caps are UV-protective, leak-resistant, and chemically durable, perfect for storing and transporting light-sensitive liquids in high-volume lab or industrial use.
| Product Type | Reagent Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Amber |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Eisco™ Glass McCartney Bottles with Cap
Glass McCartney bottles with rubber lined aluminum threaded screw caps for storing liquid solutions
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Solution Storage |
| Closure Material | Aluminum |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Glass bottle, aluminum cap |
| Product Type | McCartney Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Eisco™ Wide Mouth Glass Reagent Bottle with Glass Stopper
Made from high quality borosilicate 3.3 glass. Extremely durable with a low temperature gradient and superior chemical resistance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Description | Wide neck |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Holding liquids |
| Closure Material | Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Interchangeable, tight fitting, hollow glass stopper (socket size 24/29) |
| For Use With (Equipment) | Liquids |
| Product Type | Reagent Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Chemical Label | Unlabeled |
| Closure Color | Clear |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Stopper |
| Height (Metric) | 17.14 cm |
|---|---|
| Description | Leak-proof |
| Length (Metric) | 6.98 cm |
| Capacity (English) | 17 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 6.98 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Reagent Bottle |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 6.75 in. |