Media Bottles
- (72)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (67)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (4)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (12)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (172)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (7)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (29)
- (160)
- (2)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Corning™ Sterile Graduated PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap, Pre-Assembled
Corning™ Octagonal PET Bottles with IATA-Validated Screw Cap are designed for secure storage of tissue culture media, sera, buffers, and other aqueous solutions
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Octagonal |
| Closure Size | 34.7 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer Neck | 1.4 in. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Storage and sampling of media, biologicals and other aqueous solutions |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Packaging | Wrapped Tray |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 34.7 mm |
DWK Life Sciences DURAN™ Pressure Plus + Laboratory Bottle with Protect Plastic Coating
Safer option for laboratory applications involving vacuum or pressure. Wheaton™ DURAN™ Pressure Plus + Laboratory Bottle with Protect Plastic Coating, have guaranteed pressure resistance and offer optimal safety for user and contents.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Wide Neck Glass Bottles w/o Screw-Cap and Pour Ring
The 80 mm wide outer diameter of the bottle neck permits easy filling and pouring out of powders and viscous substances.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PET Media Bottles without Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use in filling lines, these sterile bottles with molded-in graduations and neck-ring bottles are lightweight and shatter-resistant.
| Shape | Square |
|---|---|
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Media Bottle |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | No |
DWK Life Sciences DURAN™ Original Laboratory Bottle, Amber, with DIN 168-1 Thread, USP / EP (3.2.1) Light Transmission, Graduated, Bottle Only
The gold standard for multifunctional glass laboratory bottles.
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials; Autoclaving of media and reagents; Culturing vessel |
DWK Life Sciences DURAN™ GLS 80™ Laboratory Bottle, Wide Mouth, Clear, GLS 80™ Thread, Graduated, with Screw Cap and Pouring Ring
Wide mouth, multifunctional glass laboratory bottles.
| Includes | Blue Polypropylene Screw Cap and Pouring Ring |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GLS 80 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Autoclaving of media and reagents; Preparation of media and reagents; Sample collection; Culturing vessel; Storage of media and reagents; Transport and shipping; Liquid handling reservoir |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, Rubber Cap/Liner
Clear Type I borosilicate glass bottle without graduations.
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Liner | Rubber |
| Material | Borosilicate Glass (Type I) |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Media/Storage KG-35 Borosilicate Glass, Phenolic Cap
Screw thread with attached closures
| Height (Metric) | 150 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.75 in. |
| Closure Size | 33-430 mm |
| Capacity (English) | 8.45 oz. |
| Diameter (Metric) | 70 mm |
| Capacity (Metric) | 250 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
| Height (English) | 5.9 in. |
DWK Life Sciences KIMBLE™ GLS 80™ KimCote™ Clear Wide Mouth Media Bottles with Caps
Get versatility, purity and durability to achieve results for laboratory storage, bioprocess and production applications.
| Closure Size | GLS 80 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Max. Temperature (Metric) | 140°C |
| For Use With (Application) | Storage and Transport |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Bottle Surface | KimCote™ |
| Closure Liner | Unlined |
| Packaging | Case |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Blue |
| Coating | KimCote™ |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Quick-release Screw Thread |
Invitrogen™ Gibco™ Bottle, 1000 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bottle, 1000 mL
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, Without Cap
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Type | Screw Cap |