Jars
Jars are used for collecting and storing specimens, solids and lab supplies, as well as for general lab use and field sampling, and are typically manufactured from glass or plastic. Chemical resistance from jars can come from the liner of their cap, with caps available either unlined or with multiple styles of linings.
Glass jars are generally capable of withstanding higher temperatures than other jars, while amber glass blocks ultraviolet and infrared radiation. Plastic jars are noted for their durability, while bell jars can be used to form and contain a vacuum.
Lab jars have wider openings than bottles and are more often used for dry or semi-solid materials. Like bottles, they are made from clear or colored glass or natural or colored plastics. Other styles include bell, vacuum, and other specialty jars.
Choose jars made from clear glass or natural plastics for maximum visibility and amber-tinted glass and plastic for light-sensitive materials. Most jars are sold with attached or separate closures, and may be processed (sterilized or cleaned) for specific purposes.
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PPCO Jars with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store pastes, solids, specimens and lab supplies in these translucent, wide-mouth, straight-sided jars that offer excellent chemical resistance.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | PPCO |
| Comprend | Polypropylene Caps |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with Black Phenolic Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
Fisherbrand™ Clear Glass Wide Mouth Testing Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from clear soda lime glass wide mouth bottles are ideal for dry and viscous samples
| Type de produit | Testing Jar |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) | 44 mm |
| Diamètre (métrique) externe du col | 39 mm |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Dry and Viscous Samples |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 75 mm |
| Capacité (métrique) | 60 mL |
| Finition de col | 43-400 |
| Hauteur (métrique) avec bouchon | 78 mm |
| Diamètre (métrique) intérieur de col | 34 mm |
| Capacité (impériale) | 2.5 oz. |
| Taille du bouchon | 43-400 mm |
| Quantité | 180 |
| Comprend | Cap |
| Type de produit | Jar |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Température max. (métrique) | 135°C |
| Clarity | Natural |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Storing Lab Specimen, Supplies or Powder |
| Couleur | Natural |
| Joint de fermeture | Unlined |
| Stérilité | Non-sterile |
| Graduated | No |
| Comprend | Polypropylene Linerless Screw Closure |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Polystyrene Jars with White Polypropylene Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polystyrene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Comprend | Cap |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars without Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps
Fisherbrand™ Straight Sided Jars with White Polypropylene Caps are ideal for large solid samples and allow for complete removal of contents.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Comprend | Cap |
| Clarity | Translucent |
| Closure Included | Yes |
| À utiliser avec (application) | Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
Fisherbrand™ Safety Coated Clear Straight Sided Wide Mouth Glass Jars with White Polypropylene Caps
Type III soda-lime glass is ideal for solvent, chemical or sample storage with plastisol coating for safety are easier to grip and harder to break.
| Type de produit | Straight-sided Jar |
|---|---|
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) externe du col | 67 mm |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Solvent, Chemical or Sample Storage with Plastisol Coating for Safety are Easier to Grip and Harder to Break |
| Couleur | Clear |
| Quantité | 12 |
| Comprend | Cap |
Fisherbrand™ Amber Wide Mouth Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Amber USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Amber |
| Joint de fermeture | PTFE/Polyethylene Foam |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Comprend | Cap |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars without Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Bouche | Wide |
| Closure Included | No |
Fisherbrand™ Natural Polypropylene Straight Sided Jars with White Polypropylene Unlined Caps
Wide mouth design is great for large solid samples and allows for complete removal of contents
Fisherbrand™ Clear Straight Sided Glass Jars with White Polypropylene Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Clear, USP Type III soda-lime glass wide mouth design is great for large solid samples and allow for complete removal of contents. Ideal for soil sampling and environmental applications
| Certifications/Conformité | USP Type III Soda Lime Glass Wide Mouth Design is Great for Large Solid Samples and Allow for Complete Removal of Contents |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Glass |
| Type de bouchon | Cap |
| Couleur de bouchon | White |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Comprend | Cap |
| Clarity | Clear |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Round |
| À utiliser avec (application) | Soil Sampling and Environmental Applications |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PMP Jars with White Polypropylene Screw Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protect against breakage and contamination with museum-quality PMP jars that lose only 2% of formaldehyde per year.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Nb par paquet | 4 |
| Matériau | PMP |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Comprend | Screw Closure |
| Clarity | Clear |
| Forme | Round |
DWK Life Sciences Kimble™ Clear Glass Straight-Sided Jars with Pulp/Vinyl-lined Caps
Wide-mouth design for efficient addition and removal of contents
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Joint de fermeture | Pulp/Vinyl |
| Couleur de bouchon | Black |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Bouche | Wide |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Straight-Sided Wide-Mouth Polycarbonate Jars with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Collect and store pastes, solids, specimens and lab supplies in these clear, straight-sided wide-mouth PC jars, which are high impact-resistant and extremely versatile.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Nb par paquet | 4 |
| Type de produit | Straight-sided Jar |
| Matériau | Polycarbonate |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Clarity | Clear |
| Forme | Round |