Shipping Labels
- (6)
- (1)
- (27)
- (276)
- (18)
- (37)
- (3)
- (120)
- (15)
- (135)
- (1)
- (1)
- (1)
- (46)
- (4)
- (14)
- (2)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (1)
- (23)
- (7)
- (101)
- (2)
- (19)
- (13)
- (259)
- (52)
- (221)
- (14)
- (1)
- (1)
- (50)
- (2)
- (8)
- (163)
- (63)
- (117)
- (1)
- (6)
- (6)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (57)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (133)
- (6)
- (8)
- (14)
- (18)
- (97)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (35)
- (19)
- (18)
- (2)
- (1)
- (7)
- (60)
- (13)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (20)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (10)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Micryo™ Labels Strips and Dots for Cryo Storage, Laser Printer Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses: cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications.
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Cryogenic Labels for Cryogenic Storage
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Comes in an easy-to-use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Label |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -321 to 250°F |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Cryostorage, Liquid Nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications |
Fisherbrand™ Biohazard Warning Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for taping down bench protectors to delineate hazardous areas.
Fisherbrand™ Microscope Slide Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Quickly identify slides
| Format | Label |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Quickly identify slides |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Labels with Dispenser
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
Fisherbrand™ Lab-Label Adhesive Lab Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Won't stick to latex or vinyl gloves.
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Ideal for use in blood banks and hospitals anywhere that gloves are used |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Assorted Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Diameter (Metric) | 9.5 mm |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Small Round Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Biohazard |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive |
Fisherbrand™ Specimen Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For labeling and identifying specimens.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Labeling and identifying specimens |
Fisherbrand™ NFR Self-Laminating Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use on bottles, drums or any containers holding hazardous substances.
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 25/Pk. |
| For Use With (Application) | Bottles, drums or any containers holding hazardous substances |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Rectangular Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Label Refills
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 20.3 m |
| Color | Assorted |
| Length (English) | 57 yd. |
| For Use With (Application) | Printed in safety colors |
Fisherbrand™ Small Square Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ 10% Formalin Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made from bright red fluorescent paper for maximum visibility and OSHA certified.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Adhesive Type | Self-adhesive |