Special Purpose Racks
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (41)
- (4)
- (2)
- (18)
- (4)
- (2)
- (4)
- (74)
- (3)
- (6)
- (12)
- (4)
- (3)
- (3)
- (132)
- (59)
- (7)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (91)
- (6)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (15)
- (2)
- (32)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (8)
- (8)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (4)
- (11)
- (1)
- (7)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Polyethylene cuvette Holder
Sturdy polyethylene rack holds twelve 10 x 10mm glass or silica cuvets.
Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Customize your tube rack. Fisherbrand™ Interlocking Four-Way Tube Racks employ an ingenious system of interlocking, 4-way racks. Rotate racks to accommodate 50 mL, 15 mL, 1.5 mL or 0.5 mL tubes, then link them together for whatever size rack you need. Made of sturdy, autoclavable polypropylene.
| Height (Metric) | 5.2 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 3.7 in. |
| Length (Metric) | 17.4 cm |
| Length (English) | 6.9 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 9.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 4 x 8, 1 x 4, 2 x 6 |
| Dimensions (L x W x H) | 17.4 x 9.5 x 5.2 cm |
| Product Type | 4-way Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, Interlocking |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (4 x 50 mL Conical, 12 x 15 mL Conical, 32 x 1.5 mL Microtubes or 32 x 0.5 mL Microtubes) |
| Height (English) | 2 in. |
| Product Type | Disposable Laboratory Rack |
|---|---|
| Material | Paperboard |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Pop-Up Tube Rack
The Pop-Up Rack collapses for compact storage and pops up for quick use
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Shelves | 2 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Tube Rack Full POM
Tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat POM tube racks
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | POM |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Tube Rack Full PP
Polypropylene tube racks for 5 to 10 mL with tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat
| Array | 6 x 12 |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Tubes (5 to 10 mL) |
Fisherbrand™ Tube Rack Half POM
Tough and highly resistant to acids, bases, solvents and heat half POM tube racks
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 1 |
| Material | POM |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Fold and Snap Tube Rack
Economical and durable rack, easy to assemble, simply fold and snap together
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Shelves | 3 Tiers |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Coated Wire Rack
Secure transport and storage of 5 to 10 mL tubes designed to meet all of your tube storage needs
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
|---|---|
| Product Type | Tube Rack |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Material | Wire |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Clinical 4-Way Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Clinical 4-Way Tube Rack is specifically designed to hold blood collection and culture tubes of various sizes without the need for multiple racks.
| Height (Metric) | 96.52 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Well | 13 to 17 mm |
| Shape | Rectangular |
| No. per Case | 6 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 71.12 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 2 x 6, 3 x 6, 2 x 6, 3 x 6 |
| Dimensions (L x W x H) | 9.1 x 2.8 x 3.8 in. (23.2 x 7.0 x 9.5 cm) |
| Product Type | 4-way Microtube Rack |
| For Use With (Equipment) | Centrifuges |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Packaging | Shrink Wrap |
| Positions | 12 or 18 |
| Weight (English) | 0.28 lb. |
| No. per Pack | 5 Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Tubes (13 and 16 mm) |
| Weight (Metric) | 0.11 kg |
Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily view contents with the Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Utility Carriers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Carry glassware, samples or tools with this utility carrier, featuring resilient construction with molded-in center divider and handle.
| Height (Metric) | 11 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 14.875 x 9.5 x 4.5 in. (38 x 24 x 11cm) |
| Description | Utility Carrier |
| Width (English) | 9.5 in. |
| Length (Metric) | 38 cm |
| Product Type | Bottle Carrier |
| Length (English) | 14.875 in. |
| No. per Case | 6 |
| No. per Pack | 1 |
| Certifications/Compliance | OSHA Standard 29CFR1910 |
| For Use With (Application) | For carrying glassware, samples, tools |
| Width (Metric) | 24 cm |
| Height (English) | 4.5 in. |
Sartorius Disposable Stands for Concentrators
3 - 20mL Vivapore™ are ready-to-use static concentrators for fast and affordable concentration of samples. Extremely simple and user-friendly. Stand and pipettes included in packs with 4 and 30 devices. Sample concentration without additional equipment.
Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier Handles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Securely hold a fully loaded carrier with Thermo Scientific™ Nalgene™ BioTransport Carrier Handles, which fold conveniently to the side for storage.
Heidolph™ Hei-SHAKE Centrifuge Tube Attachment with 14 Positions
Centrifuge tube attachment for Hei-SHAKE Orbital Core platform shaker.