Microtube Racks
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (6)
- (10)
- (1)
- (3)
- (12)
- (17)
- (13)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (16)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (9)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (11)
- (4)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (74)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (34)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 3.5 x 8.12 x 1.87 in. (22.6 x 20.6 x 4.8 cm) |
| Width (English) | 8.12 in. |
| Length (Metric) | 22.6 cm |
| Product Type | Tube Rack |
| Color | White |
| Length (English) | 3.5 in. |
| Positions | 20 |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 20.6 cm |
| Height (English) | 1.87 in. |
Fisherbrand™ 80 Well Microtube Rack
Popular fraction collector plate style rack made of polypropylene
| Array | 5 x 16 |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.8 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 8.9 x 2.6 x 1 in. |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 80 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 6.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes |
Fisherbrand™ Microcentrifuge Foam Tube Racks
Float in water bath with full load of tubes and samples
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
|---|---|
| Color | Gray |
| Positions | 30 |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Foam |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Polypropylene 96-Well PCR™ Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for pre- or post-PCR sampling applications. Polypropylene 96-Well PCR™ Rack includes 96 easily identified tube wells. The removable hinged lies flat and the rack is autoclavable. Made of sturdy polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Includes | Removable, hinged lid |
| Diameter (Metric) Well | 5.2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | PCR Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 96 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | PCR Tubes |
| Closure Included | Yes |
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular, Rounded Corners |
| Width (English) | 5.9 in. |
| Length (Metric) | 11 cm |
| Length (English) | 4.3 in. |
| Width (Metric) | 14.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 12 x 8 |
| Includes | 2 PCR Coolers |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (0.2 mL) |
| Height (English) | 1.9 in. |
Fisherbrand™ 100 Well Tube Storage Box
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
100 Well Tube Storage Box holds 1.5 and 2.0 mL microcentrifuge tubes and cryogenic vials.
| Height (Metric) | 5.6 cm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Length (Metric) | 14.1 cm |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 15.1 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 10 x 10 |
| Includes | 1 Storage Box |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| For Use With (Equipment) | Microcentrifuge Tubes, Cryogenic Vials |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Height (English) | 2.2 in. |
MilliporeSigma™ Magna GrIP™ Rack
Designed to rapidly and easily pellet samples bound to magnetic particles from the supernatant.
Thermo Scientific™ 4-Way Flipper™ Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold thirty-two 0.5mL, thirty-two 1.5mL, twelve 15mL or four 50mL tubes, each on a different side, using Thermo Scientific™4-Way Flipper™ Racks.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Description | 4-Way Flipper Rack |
| Product Type | 4-way Flipper Rack |
| Positions | 32 x 0.5 mL, 32 x 1.5 mL, 12 x 15 mL or 4 x 50 mL tubes, each on a different side |
| Holds | 0.5 mL,15 mL,Tubes (50 mL) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Rack: ResMer™ Manufacturing Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save lab space with these chemical-resistant tube racks. Stackable racks have molded letters and numbers for easy identification.
Corning™ Empty Racks With Lids for 96 Screw Capped or Thermoplastic Elastomers (TPE) Capped Storage Tubes
For use with Mfr. Nos. 6500 and 8502
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Floating Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thaw, cool and incubate samples at elevated or reduced temperatures using these floating microtube racks, which are especially useful in genetic cloning, microbiology and immunology labs.
| Product Type | Floating Microtube Rack |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 16 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1 to 2 mL) |
Labconco™ Microcentrifuge Tube Racks
Hold tubes upright and promote conduction of heat or cold from Temp-Zone area on selected models of Purifier Cell Logic Biosafety Cabinets to help maintain sample temperature
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Natural |
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ 96-Well Flipper™ Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples and allow racks to be stacked using this 96-well microtube rack.
| Description | Flipper Rack |
|---|---|
| Product Type | 96-well Flipper Rack |
| Stackable | Yes |
| No. per Case | 10 Racks |
| Material | Polypropylene |