Microtube Racks
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (6)
- (10)
- (1)
- (3)
- (12)
- (17)
- (13)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (16)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (9)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (11)
- (4)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (74)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (25)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (34)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (12)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Microcentrifuge Foam Tube Racks
Float in water bath with full load of tubes and samples
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Type de produit | Microcentrifuge Tube Rack |
| Matériau | Foam |
| Positions | 30 |
| Quantité | 6/Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Longueur (métrique) | 22.6 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1.87 in. |
| Longueur (impériale) | 3.5 in. |
| Couleur | White |
| Largeur (métrique) | 20.6 cm |
| Hauteur (métrique) | 4.8 cm |
| Type de produit | Tube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Dimensions (L x l x H) | 3.5 x 8.12 x 1.87 in. (22.6 x 20.6 x 4.8 cm) |
| Positions | 20 |
| Quantité | 1/Pk. |
| Largeur (impériale) | 8.12 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ 100 Well Tube Storage Box
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
100 Well Tube Storage Box holds 1.5 and 2.0 mL microcentrifuge tubes and cryogenic vials.
| Longueur (métrique) | 14.1 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2.2 in. |
| À utiliser avec (équipement) | Microcentrifuge Tubes, Cryogenic Vials |
| Type de produit | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Forme | Square |
| Array | 10 x 10 |
| Étagères | None |
| Largeur (métrique) | 15.1 cm |
| Hauteur (métrique) | 5.6 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 1 |
| Comprend | 1 Storage Box |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes |
| Longueur (métrique) | 11 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1.9 in. |
| Type de produit | Microtube Rack |
| Capacité | Microtubes (0.2 mL) |
| Forme | Rectangular, Rounded Corners |
| Array | 12 x 8 |
| Longueur (impériale) | 4.3 in. |
| Étagères | None |
| Largeur (métrique) | 14.8 cm |
| Hauteur (métrique) | 4.8 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 1 |
| Comprend | 2 PCR Coolers |
| Largeur (impériale) | 5.9 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Empilables | Yes |
Fisherbrand™ Polypropylene 96-Well PCR™ Rack
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for pre- or post-PCR sampling applications. Polypropylene 96-Well PCR™ Rack includes 96 easily identified tube wells. The removable hinged lies flat and the rack is autoclavable. Made of sturdy polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Étagères | None |
| Bouchon inclus | Yes |
| Type de produit | PCR Tube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | PCR Tubes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Positions | 96 |
| Diamètre (métrique) du puits | 5.2 mm |
| Comprend | Removable, hinged lid |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes |
| Forme | Rectangular |
Fisherbrand™ 80 Well Microtube Rack
Popular fraction collector plate style rack made of polypropylene
| Array | 5 x 16 |
|---|---|
| Étagères | None |
| Largeur (métrique) | 6.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 2.8 cm |
| Type de produit | Microtube Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Capacité | Microtubes |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 8.9 x 2.6 x 1 in. |
| Positions | 80 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Empilables | Yes, When Empty |
| Forme | Rectangular |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Rack: ResMer™ Manufacturing Technology
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Save lab space with these chemical-resistant tube racks. Stackable racks have molded letters and numbers for easy identification.
Thermo Scientific™ 4-Way Flipper™ Racks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Hold thirty-two 0.5mL, thirty-two 1.5mL, twelve 15mL or four 50mL tubes, each on a different side, using Thermo Scientific™4-Way Flipper™ Racks.
| Description | 4-Way Flipper Rack |
|---|---|
| Type de produit | 4-way Flipper Rack |
| Capacité | 0.5 mL,15 mL,Tubes (50 mL) |
| Positions | 32 x 0.5 mL, 32 x 1.5 mL, 12 x 15 mL or 4 x 50 mL tubes, each on a different side |
| Forme | Rectangular |
Thermo Scientific™ 96-Well Flipper™ Microtube Racks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Protect samples and allow racks to be stacked using this 96-well microtube rack.
| Description | Flipper Rack |
|---|---|
| Type de produit | 96-well Flipper Rack |
| Matériau | Polypropylene |
| Nbre par carton | 10 Racks |
| Empilables | Yes |
Thermo Scientific™ FlipStrip™ Microtube Racks with Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Hold 0.2mL strips and 1.5mL tubes on one side and and 0.5mL tubes on the other side of this microtube rack with lid, which is made from 100% recycled plastic.
| Type de produit | Flipstrip Rack |
|---|---|
| Matériau | Recycled Plastic |
| Nbre par carton | 12 Racks |
| Empilables | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Storage Boxes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Safely store samples using these microcentrifuge tube storage boxes.
| Couleur | White |
|---|---|
| Nb par paquet | 4 |
| Type de produit | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Matériau | Polyurethane Foam,Polycarbonate |
| Nbre par carton | 24 |
| Forme | Square |
Labconco™ Microcentrifuge Tube Racks
Hold tubes upright and promote conduction of heat or cold from Temp-Zone area on selected models of Purifier Cell Logic Biosafety Cabinets to help maintain sample temperature
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Étagères | None |
| Type de produit | Microcentrifuge Tube Rack |
| Matériau | Aluminum |
| Empilables | No |
Corning™ Empty Racks With Lids for 96 Screw Capped or Thermoplastic Elastomers (TPE) Capped Storage Tubes
For use with Mfr. Nos. 6500 and 8502