Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and FEP/Natural Rubber Septa Unassembled Component Kits
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Septum | FEP, Natural Rubber |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Amber Glass Vial, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Color | Silver,Red |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
R.A.M.™ Convenience Kit with Closures and Septa, 9 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes 2 mL glass vials with polypropylene hole caps, and septa in various materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Convenience Kit with Closures and Septa (Unassembled) |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | R.A.M. |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Top Vials, Convenience Pack
Vials are supplied unassembled. Available in a variety of colors and septa materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Large Opening |
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Type | Crimp Cap |
MilliporeSigma™ Supelco™ Pre-assembled Screw Cap Vials, 2 mL
Screw top, clear glass vials are used on many autosamplers with a large, 6 mm opening.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Pre-assembled |
| Closure Size | 10-425 |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Style | Large Opening |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Open Top Cap |
Certified CD™ Vial (Center Draining) Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Has a unique conical interior bottom that allows the contents to completely drain to the center bottom of the vial.
| Volume (English) | 1.5 mL |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Product Type | Certified Screw Vial Convenience Kit |
| Closure Size | 9 mm |
| Style | Center Draining Cap |
| Material | Polypropylene,Glass |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Clear Glass Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Assembled Kits with ETFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE, Burnt Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Certified Vial Kit, Low Adsorption (LA)
Manufactured using a process that decreases the number of hydroxyl groups on the vial's glass surface, significantly reducing surface activity while improving analytical quantitation and minimizing pH shifts in the sample.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Color | Light Blue |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Snap Seal Vials - Convenience Pack
Unassembeled snap seal vials convenience pack
| Description | Unassembled |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE, Burnt Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Conical Concentrator Screw Thread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.