Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (5)
- (105)
- (152)
- (28)
- (2)
- (25)
- (8)
- (57)
- (190)
- (13)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (73)
- (10)
- (8)
- (1)
- (90)
- (1)
- (22)
- (6)
- (9)
- (20)
- (98)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (241)
- (77)
Filtered Search Results
Crimp seals with Viton™ Septa
Crimp seals to use with Carlo Erba HS 500 & 700, Leap HS 500, and CTC Combi-PAL autosamplers.
| Color | Black,Silver |
|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.3 mL |
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Description | Large opening |
| Product Type | Fused Insert |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Solid Top Screw Cap with PTFE Liner
Known for providing the widest range of chemical compatibility and for being the most temperature tolerant of plastic closures
| Material (Liner) | F217/PTFE |
|---|---|
| Product Type | Solid Cap |
| Color | Green |
| Material | Melamine Resin |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp Seals with PTFE/Silicone Septa
Used as an air-tight seal, and prevents contamination
| Material | Silicone,PTFE,Aluminum (Seal) |
|---|
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Pressure Release Crimp Top Headspace Vial Seals
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Silver |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
MilliporeSigma™ Supelco™ Certified Polypropylene Caps with Septa
Certified closure type blue polypropylene snap cap
| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Polypropylene,PTFE |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences WHEATON™ BlueMAG™ Polypropylene Screw Caps
Uniquely designed for automated GC, GC-MS and LC-MS chromatography magnetic sample transport systems
| Includes | Steel Magnetic Top |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Autosampler |
| Color | Blue |
| Septum | White Silicone/Red PTFE |
| Quantity | 100 |
| Style | Screw Thread |
| Material | Polypropylene, Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Wheaton BlueMag Caps |
MilliporeSigma™ Supelco™ Aluminum crimp seal (without septum)
Seal without septum used to seal 100 mL serum bottles
| No. per Pack | 100 |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Silicone Septa Silver Aluminum Seal
Crimp seals with silver aluminum seal
MilliporeSigma™ Supelco™ Assembled Screw Cap with Hole
The septa and closure was designed to provide a positive physical lock to assure that preassembled components arrive intact.
| Material | PTFE,Silicone,Polypropylene |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Red Aluminum Seal
Closure type crimp seal
| For Use With (Equipment) | 11 mm Crimp Top Vial |
|---|---|
| Color | Red |
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Thermo Scientific™ Mininert Valves
Provide unique, practical seals that are ideal for chemicals that deteriorate or evaporate in conventionally sealed containers with the Thermo Scientific™ Mininert Valves.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Product Line | Mininert |
| Description | Clear cap |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Black Plastic Caps with White Rubber Liner
Autoclavable caps designed to ensure the ultimate in product safety
| Material (Liner) | Rubber |
|---|---|
| Color | Black |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Color (Seal) | White |
DWK Life Sciences™ MicroLiter™ 11 mm Crimp Top Autosampler Vial Seals
MicroLiter™'s 11 mm, crimp top autosampler vial seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | Autosampler Vials |
| Closure Size | 11 mm |
| Product Line | MicroLiter |