Thermal Cyclers
- (1)
- (8)
- (66)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (7)
- (19)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (1)
- (75)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ Veriti™ Thermal Cycler, 60-well
The Applied Biosystems™ Veriti™ 60-Well Thermal Cycler (for 0.5 mL tubes) delivers the proven reliability of Applied Biosystems™ instruments with the 0.5 mL format you need to accommodate larger reaction volumes.
| Programs | Auto re-start (after Power Outages), Program Overwrite Protection |
|---|---|
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tm Calculator | Menu Driven through Touchscreen |
| Reaction Volume Range | 25 to 100 μL |
| Memory | USB and On-board |
| User Interface | USB |
| Block Format | Non-interchangeable |
| Max. Ramp Rate | 3.3°C/sec. (Block), 2.7°C/sec. (Sample) |
| For Use With (Application) | PCR |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Sample Ramp Rate | ± 2.7°C/sec. |
| Format | 0.5 mL Tubes |
| Display Type | 6.5 in. VGA 32K Color Touchscreen |
| Remarks | Easy-to-handle Reaction Tubes for Large Volume Reactions |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 1 x 60-well |
| Reaction Speed | Standard |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Temperature Range (Metric) | 4.0°C to 99.9°C |
| Peak Block Ramp Rate | 3.3°C/sec. |
| Product Line | Veriti |
Applied Biosystems™ Veriti™ Dx 96-well Fast Thermal Cycler, 0.1 mL
Designed for in vitro diagnostic PCR use
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well Fast, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System, 384-well
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ StepOne™ Real-Time PCR System, laptop
StepOne™ Real-Time PCR System is a 48-well, low-throughput Real-Time PCR instrument perfect for both first-time and experienced users.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler
The SimpliAmp Thermal Cycler is a small, easy-to-use, and accurate thermal cycler that suits any lab's needs for everyday PCR. It is crafted with the reliable engineering and performance you've come to expect from Applied Biosystem instruments.
| Thermal Uniformity | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
|---|---|
| Block Configurations | Veriflex Block |
| User Interface | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| Wattage | 600 W |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| Max. Ramp Rate | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| High-throughput Compatibility | Not High-throughput Compatible (Manual) |
| Thermal Range | 0°C to 100°C |
| Display Type | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Product Type | Thermal Cycler |
| Capacity | 96-well |
| For Use With (Equipment) | GeneAmp 2700, GeneAmp 9700, Veriti Thermal Cycler, 2720 Thermal Cycler |
| Voltage | 100/240 V |
| Thermal Accuracy | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
Pharmaceutical Analytics QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System paired with Pharmaceutical Analytics AccuSEQ v3.1 is designed for users who need superior performance and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, desktop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 12K Flex Real-Time PCR System, Array Card block, desktop
QuantStudio™ 12K Flex system is a highly flexible, comprehensive RT-PCR platform that leverages the best of Applied Biosystems™ real-time technology in a single instrument.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL, laptop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.