Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (11)
- (48)
- (2)
- (109)
- (1)
- (2)
- (1)
- (48)
- (48)
- (48)
- (48)
- (12)
- (229)
- (2)
- (216)
- (1)
- (1)
- (5)
- (51)
- (9)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (38)
- (24)
- (24)
- (24)
- (23)
- (22)
- (2)
- (38)
- (16)
- (5)
- (9)
- (1)
- (144)
- (1)
- (144)
- (1)
- (51)
- (14)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with Plastic Laminate - Round Front Edge
An ideal work surface for any application. High durability for many years due to heavy-duty corrosion-resistant steel and powder-coat paint finish. The workbench has a max weight capacity of 2000 lb.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Workbench |
| Capacité | Up to 2000 lb. |
| Réglable (hauteur) | Yes |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with 3/4 in. Thick Phenolic Resin Top
An ideal work surface for all laboratory tasks. High durability with heavy-duty, corrosion-resistant steel build and powder-coat paint finish. This workbench has a weight capacity of 2000 lb. and a 25-year unconditional warranty.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Workbench |
| Capacité | Up to 2000 lb. |
| Réglable (hauteur) | Yes |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with 1 in. Thick White Phenolic Resin Top
With a 1-in. thick resin top, corrosion-resistant powder-coat paint finish, and heavy-duty steel construction, the workbench is an ideal work surface for all laboratory tasks and is durable for years. It has a 3000 lb. weight capacity and includes a 25-year unconditional warranty.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Workbench |
| Capacité | Up to 3000 lb. |
| Réglable (hauteur) | Yes |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides, Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Avec roulettes | No |
| Repose-pieds | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Steel Table |
| Garantie | 2 years |
| Capacité de charge (métrique) | 907.2 kg |
| Capacité de charge (impériale) | 2000 lb. |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | White |
| Type de cadre | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 91.4 cm |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface and Leveling Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Nbre de portes | None |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
| Type de cadre | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface and Vibration Isolation Casters |
| Capacité de charge (métrique) | 907.2 kg |
| Capacité de charge (impériale) | 2000 lb. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Formica™ Laminate Top - 24 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Type de produit | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches w/Formica™ Laminate Top - 30 in. Deep
Workbenches with electric hydraulic lift and Formica™ laminate top
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Type de produit | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbenches With Formica™ Laminate - 24 in. Deep
Durable workbenches covered on top and all sides with Formica™ laminate.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Formica™ Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With Cleanroom Laminate Top - 36 in. Deep
Benchpro Dewey Series Workbench provides extra room and durability for your workspace.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Profondeur (métrique) | 91.4 cm |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with ESD Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Leveling Glides comes with leveling glides. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Finition | Painted Steel |
| Certifications/Conformité | SEFA 8P |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Capacité de charge (métrique) | 907.2 kg UDL |
| Capacité de charge (impériale) | 2000 lb. UDL |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | White |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 91.4 cm |
| Matériau de la monture | Painted Steel |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 30 to 36 in. |
| Comprend | Table |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Type de hotte | Table |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Nbre de portes | None |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters comes with extra heavy duty vibration isolation locking, swivel casters that have a ratchet style leveling function. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Finition | Painted Steel |
| Certifications/Conformité | SEFA 8P |
| Avec roulettes | Yes |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Capacité de charge (métrique) | 907.2 kg UDL |
| Capacité de charge (impériale) | 2000 lb. UDL |
| Nbre d’étagères | None |
| Matériau de la monture | Painted Steel |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 30 to 36 in. |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Nbre de portes | None |
| Avec inclinaison | No |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Steel Table |
| Type de roue | Vibration Isolation Casters |
| Couleur | White |
| Type de cadre | Fully Welded 2 x 2 in. Tubular Steel |
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 91.4 cm |
| Comprend | Table |
| Type de hotte | Table |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ General Use Fixed Height Stainless Steel Table with Casters
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fixed Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 36.125 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | Yes |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 91.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
| Nbre de portes | None |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 121.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 48 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |