Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (11)
- (48)
- (2)
- (109)
- (1)
- (2)
- (1)
- (48)
- (48)
- (48)
- (48)
- (12)
- (229)
- (2)
- (216)
- (1)
- (1)
- (5)
- (51)
- (9)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (38)
- (24)
- (24)
- (24)
- (23)
- (22)
- (2)
- (38)
- (16)
- (5)
- (9)
- (1)
- (144)
- (1)
- (144)
- (1)
- (51)
- (14)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
Fisherbrand Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench features anti-microbial, chemical and moisture resistant phenolic tops.
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 152.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 60 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 152.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 60 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 36 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 36 in. |
| Profondeur (métrique) | 91.4 cm |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 33.5 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 85.1 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 182.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 72 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with Laminate - Round Front Edge
With a 1.25 in. laminate top, corrosion-resistant powder-coated finish, and made with heavy-duty steel, the workbench is an ideal surface for any application. It has a max. weight capacity of 3000 lb.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Workbench |
| Capacité | Up to 3000 lb. |
| Réglable (hauteur) | Yes |
Fisherbrand™ Adjustable Height Basic Work Bench with Locking Swivel Casters, Uprights and One 12 in. Deep Shelf
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Basic Work Benches provide a value-driven approach to lab upfit and flexibility.
| Avec inclinaison | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Avec roulettes | Yes |
| Repose-pieds | No |
| Matériau | Steel (11 ga.) |
| Type de produit | Work Bench |
| Type du cadre | 2 x 2 in. Tubular Steel Frame |
| Nb de portes | None |
| Garantie | 2 years |
| Capacité de charge (métrique) | 430.9 kg |
| Nb d’étagères | 1 |
| Capacité de charge (impériale) | 950 lb. |
| Couleur | White |
| Nb de tiroirs | None |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Comprend | Locking Swivel Casters, Uprights, and One 12 in. Deep Shelf |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
| Matériau de l’étagère | Painted Steel |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With Cleanroom Laminate Top - 24 in. Deep
Class 100 cleanroom workstation
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 24 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 121.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Type de produit | Fixed Height Table |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
| Largeur (impériale) | 48 in. |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters, Phenolic Work Surface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Type du cadre | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Garantie | 2 years |
| Comprend | Table Frame, Phenolic Work Surface and Locking Swivel Casters |
| Capacité de charge (métrique) | 435.4 kg |
| Capacité de charge (impériale) | 960 lb. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches LisStat™ Static Laminate - 36 in. Deep
Electric hydraulic lift workbenches with LisStat™ static control laminate
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 42 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-106.6 cm |
| Profondeur (impériale) | 36 in. |
| Profondeur (métrique) | 91.4 cm |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 24 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 30 to 36 in. |
| Hauteur (métrique) | 76.2-91.4 cm |
| Type de produit | Workbench with ESD Laminate Top |
| Profondeur (impériale) | 24 in. |
| Profondeur (métrique) | 61 cm |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with Cleanroom LisStat™ ESD Laminate Top
Ideally suited for a variety of sensitive electronic production applications. Meets and surpasses all standards for electrical dissipation as they apply to static control, even at low humidity levels.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Workbench |
| Capacité | Up to 2000 lb. |
| Réglable (hauteur) | Yes |