Laboratory Sterilizers and Autoclaves
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ SterilElite™ Tabletop Autoclaves
Combine compact design with high performance, reliability and safety.
| Température (métrique) | 121°C to 135°C |
|---|---|
| Programmabilité | Auto Dry |
Fisherbrand™ SterilElite 40 L Tabletop Autoclave
Self-contained autoclave designed to hold a large capacity of 1 L flasks and bottles in a compact space.
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line EL-PV-G-WS Autoclave
Designed for quick heat up times and complete drying, this autoclave includes steam generator, and vacuum pump. No plumbing is required for operation, simply fill the reservoirs and plug it in to start using.
| À utiliser avec (équipement) | Instruments, glassware or liquids |
|---|---|
| Température (métrique) | 105°C to 137°C |
| Type de produit | Autoclave |
| Stérilité | Non-sterile |
| Tension | 230 V |
| À utiliser avec (application) | Sterilization |
Heidolph™ Tuttnauer ™ Hei-Dro Clean 165UC Glassware Washer
Lab glassware washer to meet all your laboratory sanitizing, cleaning and drying needs. Designed for all labware such as beakers, bottles, graduated cylinders, narrow-neck glassware and other glassware such as petri dishes, funnels and test tubes.
| Longueur (métrique) | 84.6 cm |
|---|---|
| Profondeur (métrique) de la cuve | 59.9 cm |
| Capacité (métrique) | 165 L |
| Type de produit | Sterilizer and Glassware Washer Bundle |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) de la cuve | 55.1 cm |
Heidolph™ Tuttnauer™ Electronic Benchtop Autoclave
2540EPV and 2840EPV Electronic Autoclaves - the only gravity autoclaves that are upgradeable to pre-post vacuum by software.
| Profondeur (métrique) de la cuve | 45.72 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CB |
| Pression de fonctionnement | 40.6 psi, (2.8 bar) |
| Température (métrique) | 121°C |
| Exigences électriques | 120 V |
| Type de produit | Benchtop Autoclave |
| Puissance | 1500 W |
| Nb d’étagères | 5 |
| Profondeur (métrique) extérieure | 58.42 cm |
| À utiliser avec (application) | Sterilization of glassware and instruments |
| Imprimante | Yes |
| Couleur | White |
| Stérilité | Non-sterile |
| Affichage | Digital |
| Tension | 120 V |
| Profondeur (impériale) extérieure | 23 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line Vertical Top-Loading Autoclave
Top loading autoclave designed to sterilize glassware, liquids and media, plastics, and large vertical objects like bioreactors.
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Sterilization of liquids, media, instruments, glassware, bioreactors, clothing, and waste |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line Vertical Autoclave
The 3950 and 3970V lab autoclaves were developed specifically for education institutions and research facilities. Designed with simplicity and economy in mind.
| Profondeur (métrique) de la cuve | 700 mm |
|---|---|
| Sans latex | No |
| Support | No |
| Température (métrique) | 121°C |
| Exigences électriques | 220/240 V |
| Type de produit | Autoclave |
| Largeur (impériale) extérieure | 25.39 in. |
| À utiliser avec (application) | Sterilization of glassware, instruments, media and liquids |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Hauteur (métrique) extérieure | 985 mm |
| Imprimante | Optional - not included |
| Couleur | White |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hauteur (impériale) extérieure | 38.78 in. |
| Tension | 220/240 V |
| Comprend | 2 Large stainless steel baskets, funnel, drain tubing, bottom base plate, 1 buck boost transformer |
| Largeur (métrique) extérieure | 645 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
Heidolph™ Tuttnauer™ Manual Benchtop Autoclave
Ideal for sterilizing glassware, wrapped instruments, and unwrapped instruments. Not suitable for liquids.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Imprimante | No |
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Température (métrique) | 100°C to 134°C |
| Type de produit | Manual Sterilizer |
| Stérilité | Sterile |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line Benchtop Autoclave
Benchtop autoclave designed to sterilize glassware, plastics, liquids and media.
| Imprimante | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Tension | 230 V |
| Comprend | Stand, Trays, Printer, 3-Year Warranty |
| À utiliser avec (application) | Sterilization of liquids, media, instruments, glassware |
MilliporeSigma™ Ultraviolet Sterilizer
Rapidly decontaminates 47mm Millipore filter holders between successive sample filtrations
Heidolph™ Tuttnauer™ Manual Benchtop Autoclave
Compact sterilizer featuring analog controls that provide a fast, safe, and convenient way to sterilize wrapped and unwrapped solid, hollow, or porous loads.
Heidolph™ Tuttnauer™ Electronic Benchtop Autoclave
Ideal for sterilizing glassware, wrapped instruments, and unwrapped instruments. Not suitable for liquids.
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
|---|---|
| Température (métrique) | 105°C to 137°C |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line ELC-PVG-P Autoclave
Autoclave offers a steam generator, vacuum pump, and cooling coils for efficient air removal and complete drying. Designed to sterilize glassware, plastics, liquids and media.
| Imprimante | Included |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Température (métrique) | 105°C to 137°C |
| Type de produit | Autoclave |
| Stérilité | Non-sterile |
| Affichage | Multi-color to display the stage of the cycle |
| Ampérage | ∼16 A |
| Tension | 230 V |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Sterilization |
Kinematica™ LabStar Complete Benchtop Autoclave
Large capacity benchtop autoclave with small footprint.
| Pression (impériale) d’alimentation en air | 72 to 100 psi 1/2 in. connection |
|---|---|
| Pression (impériale) d’alimentation en eau | 7.25 to 36 psi |
| Matériau | Stainless Steel (316L) |
| Type de produit | Steam Sterilizer |
| Pression (métrique) de l’eau d’alimentation | 0.5 to 2.5 bar |
| Pression (métrique) d'alimentation en air | 5 to 7 bar |
Fisherbrand™ Microbead Sterilizer
Ideal for sterilizing small research tools including forceps, scissors, scalpels, etc. Eliminates the danger of open flames by heating included glass beads to 300°C, eliminating bacteria, spores and other microorganisms.
| Longueur (métrique) | 14.5 cm |
|---|---|
| Couleur | Gray, Blue Accents |
| Certifications/Conformité | CE |
| Température (métrique) | 100°C to 300°C |
| Matériau | Aluminum with Plastic Control Panel |
| Type de produit | Sterilizer |
| Diamètre (métrique) de la cuve | 40 mm |
| À utiliser avec (application) | Glass Microbeads |