Laboratory Sterilizers and Autoclaves
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ SterilElite™ Tabletop Autoclaves
Combine compact design with high performance, reliability and safety.
| max. (métrique) | 121°C to 135°C |
|---|---|
| Programmabilité | Auto Dry |
Fisherbrand™ SterilElite 40 L Tabletop Autoclave
Self-contained autoclave designed to hold a large capacity of 1 L flasks and bottles in a compact space.
Heidolph™ Tuttnauer™ Electronic Benchtop Autoclave
2540EPV and 2840EPV Electronic Autoclaves - the only gravity autoclaves that are upgradeable to pre-post vacuum by software.
| Certifications/Conformité | CB |
|---|---|
| Pression de fonctionnement | 40.6 psi, (2.8 bar) |
| Type de produit | Benchtop Autoclave |
| Puissance | 1500 W |
| max. (métrique) | 121°C |
| Profondeur (métrique) extérieure | 58.42 cm |
| À utiliser avec (application) | Sterilization of glassware and instruments |
| Nbre d’étagères | 5 |
| Imprimante | Yes |
| Couleur | White |
| Alimentation électrique | 120 V |
| Stérilité | Non-sterile |
| Affichage | Digital |
| Température (impériale) | 250°F |
| Tension | 120 V |
| Profondeur (impériale) de la chambre | 18 in. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 23 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Profondeur (métrique) de la chambre | 45.72 cm |
Heidolph™ Tuttnauer ™ Hei-Dro Clean 165UC Glassware Washer
Lab glassware washer to meet all your laboratory sanitizing, cleaning and drying needs. Designed for all labware such as beakers, bottles, graduated cylinders, narrow-neck glassware and other glassware such as petri dishes, funnels and test tubes.
| Longueur (métrique) | 84.6 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 33.3 in. |
| Capacité (métrique) | 165 L |
| Type de produit | Sterilizer and Glassware Washer Bundle |
| Diamètre (impériale) de la chambre | 21.7 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 43.6 gal. |
| Diamètre (métrique) de la chambre | 55.1 cm |
| Profondeur (impériale) de la chambre | 23.6 in. |
| Profondeur (métrique) de la chambre | 59.9 cm |
Heidolph™ Tuttnauer™ Stand Alone Autoclave
Designed for quick heat up times and complete drying, this autoclave includes steam generator, and vacuum pump. No plumbing is required for operation, simply fill the reservoirs and plug it in to start using.
| À utiliser avec (équipement) | Instruments, glassware or liquids |
|---|---|
| Type de produit | Autoclave |
| Stérilité | Non-sterile |
| Température (impériale) | 221°F to 278°F |
| Tension | 230 V |
| max. (métrique) | 105°C to 137°C |
| À utiliser avec (application) | Sterilization |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line Benchtop Autoclave
Benchtop autoclave designed to sterilize glassware, plastics, liquids and media.
| Imprimante | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Tension | 230 V |
| Comprend | Stand, Trays, Printer, 3-Year Warranty |
| À utiliser avec (application) | Sterilization of liquids, media, instruments, glassware |
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line ELC-PVG-P Autoclave
Autoclave offers a steam generator, vacuum pump, and cooling coils for efficient air removal and complete drying. Designed to sterilize glassware, plastics, liquids and media.
| Imprimante | Included |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Type de produit | Autoclave |
| Stérilité | Non-sterile |
| Affichage | Multi-color to display the stage of the cycle |
| Température (impériale) | 221°F to 278°F |
| Ampérage | ∼16 A |
| Tension | 230 V |
| max. (métrique) | 105°C to 137°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Sterilization |
Heidolph™ Tuttnauer™ Manual Benchtop Autoclave
Ideal for sterilizing wrapped and unwrapped solid, hollow, or porous loads. Not suitable for liquids.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Imprimante | No |
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
| Type de produit | Manual Sterilizer |
| Stérilité | Sterile |
| Température (impériale) | 212°F to 273°F |
| max. (métrique) | 100°C to 134°C |
Heidolph™ Tuttnauer™ Manual Benchtop Autoclave
Compact sterilizer featuring analog controls that provide a fast, safe, and convenient way to sterilize wrapped and unwrapped solid, hollow, or porous loads.
Heidolph™ Tuttnauer™ Lab Line Vertical Top-Loading Autoclave
Top loading autoclave designed to sterilize glassware, liquids and media, plastics, and large vertical objects like bioreactors.
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Sterilization of liquids, media, instruments, glassware, bioreactors, clothing, and waste |
Heidolph™ Tuttnauer™ Electronic Benchtop Autoclave
Ideal for sterilizing wrapped and unwrapped solid, hollow, or porous loads. Not suitable for liquids.
| Certifications/Conformité | UL, cUL, ASME |
|---|---|
| Température (impériale) | 221°F to 279°F |
| max. (métrique) | 105°C to 137°C |
MilliporeSigma™ Ultraviolet Sterilizer
Rapidly decontaminates 47mm Millipore filter holders between successive sample filtrations
Kinematica™ LabStar Complete Benchtop Autoclave
Large capacity benchtop autoclave with small footprint.
| Pression (impériale) d’eau d’alimentation | 7.25 to 36 psi |
|---|---|
| Pression (impériale) de l’alimentation en air | 72 to 100 psi 1/2 in. connection |
| Matériau | Stainless Steel (316L) |
| Type de produit | Steam Sterilizer |
| Pression (métrique) d’eau d’alimentation | 0.5 to 2.5 bar |
| Pression (métrique) de l’alimentation en air | 5 to 7 bar |
Kinematica Inc Benchtop Autoclave Sterilizer
Diversified Applications : Agar Preparation, Liquid Sterilization, Empty Glassware Sterilization, Instrument and Solid Sterilization, Waste Liquid / Solid / Mixed Sterilization, Respirator Mask Sterilization,Other Heat Resistant Materials.
| Sans latex | Yes |
|---|---|
| Type de produit | Benchtop Autoclave |
| Stérilité | Sterile |
| Température (impériale) | 249°F to 275°F |
| max. (métrique) | 121°C to 134°C |
| Autoclavable | Autoclavable |