Filter Units
- (27)
- (149)
- (28)
- (147)
- (11)
- (26)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (4)
- (15)
- (9)
- (42)
- (4)
- (24)
- (51)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (54)
- (3)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Filter Units with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase filtration efficiency. PES membranes and exclusive Rapid-Flow design provide fast flow rates and high throughput while defending against cell culture contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Unit |
| No. per Pack | 12 |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Binding Capacity | Low binding |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Microsart Funnel |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Ready-to-Use Pressure Filter |
| Sterility | Sterile |
| Funnel Material | Polypropylene |
| Filtration Area | 13.2 cm2 |
Sartorius Sartolab P20 Plus
Pressure filtration unit with prefilter for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 ml to 5 L.
MilliporeSigma™ Millex Samplicity™ Filters, Hydrophilic PTFE
To be used with the Samplicity Filtration System. Powered by vacuum, the system takes minimal manual effort to filter 1 to 8 samples into standard HPLC vials in seconds, with higher recovery than syringe filters provide.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Connectors | Easy loading funnel inlet, Outlet tip for smooth transfer to HPLC vials |
| Type | Millex™ Samplicity™ Filter |
| Description | Filter Code: LG |
| For Use With (Equipment) | Samplicity G2 Filtration System |
| Housing Material | High density polyethylene (HDPE) housing |
| Material (Membrane) | Hydrophilic PTFE |
| Volume (Metric) | 0.3 to 1.6 mL |
| Diameter (Metric) Membrane | 25 mm |
| For Use With (Application) | Sample preparation for HPLC |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Quantity | Each |
| Material | Glass |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 12.5 cm2 |
Sartorius Glass Filtration Holder
This glass vacuum filtration holder has been designed for particle testing, clarification and sterile filtration with the use of 24 or 25 mm filters.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Volume (Metric) | 30 mL |
| Quantity | Each |
| Material | Glass |
| Diameter (Metric) Membrane | 2.5 cm |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 3 cm2 |
Sartorius Syringe Filter Holders
Achieve leak-free filtration up to 7bar. Sartorius In-Line Filter Holders are inexpensive, reusable holders made of clear polycarbonate with silicone gaskets. Auclavable units are available for 25mm and 13mm syringe filters.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Connectors | Female Luer Lock Inlet, Luer Slip Outlet |
| Type | Syringe Filter Holder |
| Temperature (English) Max. | 249°F |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Temperature (Metric) Max | 121°C |
| Color | Clear |
| Quantity | 12 Pack |
| Material | Polycarbonate |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 7bar (101.5psi) |
Sartorius In-Line Filter Holders
Designed for use in pressure applications in batch or continuous filtration processes. Sartorius In-Line Filter Holders are available in polycarbonate for compatibility with many simple laboratory filtrations or stainless steel for compatibility with aggressive liquids and gasses.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Filter Holder |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Quantity | 1 Each |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Replacement parts for Microsart Funnel
Sartorius Microsart Funnels are ready-to-use, sterile, polypropylene funnels with click-fit closure.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Microsart Funnel |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Polycarbonate Filtration Holders
For the clarification or sterile filtration of up to about 200ml volumes of aqueous solutions
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Volume (Metric) Upper | 250 mL |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Material (Membrane) | Hydrophilic PES |
| Quantity | Each |
| Material | Polycarbonate |
| Diameter (Metric) Membrane | 4.7 cm |
| For Use With (Application) | For the clarification or sterile filtration of up to about 200mL volumes of aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders
Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders is for use with Microsart™ Manifolds 16510 and 16511.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Sartolab™ P20 Pressure Filter, Type 18072-D, 0.7μm GF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sartolab™ P20 Plus with glass fibre filter is optimized for clarification or prefiltration of particle-laden liquids. Type 18072 has a luer lock inlet and hose barb outlet. Version D is a non-sterile pack and can be sterilized by ethylene oxide (EO) or gamma irradiation.
Sartorius Sartolab RF 50
Sartolab RF 50, PES Vacuum Filtration Units are designed for the sterile filtration of samples up to 50 mL.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | MultiStation |
| Material (Membrane) | PES |
| Volume (Metric) | 50 mL |
| Sample Volume | 50 mL |
| Material | Polystyrene |
| Filter Type | Vacuum Filter |
| Sterility | Non-sterile |