Microbiological Analysis Filters
- (4)
- (2)
- (44)
- (1)
- (2)
- (6)
- (6)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (20)
- (2)
- (30)
- (40)
- (17)
- (32)
- (1)
- (15)
- (15)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (8)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Analytical Membrane Bands
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Thermo Scientific Analytical Membrane Bands are perfect for both microbial QA and QC applications where membrane dispensers are used. Product is compatible with most common dispensers on the market, giving additional flexibility and security of supply from the leading lab and life sciences supplier.
| Matériau (membrane) | MCE |
|---|
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, White
White mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma Microfil™ Funnel with S-Pak™, Black
Black mixed cellulose esters gridded filter with funnel.
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Couleur de la grille | Black |
MilliporeSigma™ Hydrophobic Edge Membranes
For microbiological and sterility testing of antibiotics and bacteriostatic drugs, as well as for filling machine operations
| Couleur | White |
|---|---|
| Type | Hydrophobic Edge Membrane |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) du disque | 4.7 cm |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Hydrophobicité | Hydrophobic Edge |
| Porosité | 0.45 μm |
| Matériau (membrane) | MCE |
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | White |
| Matériau (membrane) | MCE |
| Type | Filtration System |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de la grille | Black |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
| Matériau (membrane) | MCE |
MilliporeSigma™ Microbiological Analysis Membrane Filters, Gridded
Optimized for MF method microbiological analysis of water or other liquids
| Certifications/Conformité | Certified to meet standard methods for the examination of Water and wastewater requirements |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| À utiliser avec (application) | MF method microbiological analysis of water or other liquids |
MilliporeSigma™ SmartPak™ DQ3 Purification Pack LT
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories — in both validated and non-validated environments.
MilliporeSigma™ EZ-Pak™ Membranes
Used for general microbiological analysis, EZ-Pak™ Membranes are sterile, ready-to-use membranes that eliminate contamination risk and save time.
| Type | EZ-Pak™ Membrane |
|---|---|
| Type de surface | Grid |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (impériale) | 1.85 in. |
| Diamètre (métrique) | 4.7 cm |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Grade GF/B Glass Microfiber Filters
For liquid scintillation counting and liquid clarification for suspended solids analysis.
Cytiva Whatman™ Non-sterile ME 25 Mixed Cellulose Ester Membranes
Offers a larger adsorption of product with a high degree of internal surface area. Whatman™ Non-sterile ME25 Mixed Cellulose Membranes are available plain for automatic colony counting applications.
| Température (impériale) en fonctionnement | 266°F |
|---|---|
| Type | Membrane |
| Température (métrique) en fonctionnement | 130°C |
| Capacité de liaison protéique | Medium |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 12.5 sec./100mL/12.5cm2 |
| Matériau (membrane) | MCE |
Cytiva Whatman™ Mixed Cellulose Ester Membranes: ME24
Recommended for the majority of routine applications
| Température (impériale) en fonctionnement | 266°F |
|---|---|
| Type | Membrane |
| Température (métrique) en fonctionnement | 130°C |
| Capacité de liaison protéique | Medium |
| Qualité | ME 24 |
| Stérilité | Sterile |
| Porosité | 0.2 μm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau (membrane) | MCE |