Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (72)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (9)
- (1)
- (47)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
5 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PLCC |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PLAC |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Millex™-HP Syringe Filter Unit for Samplicity G2, PES, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Zone de filtration | 4.5 cm2 |
| Code du filtre | HP |
| Volume mort (métrique) | ≤80 μL after air purge |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep |
| Couleur | Green |
| Catégorie | Millex filter with easy fill funnel |
| Pression d’entrée max. | 8.6 bar (125 psi) |
| Température (métrique) maximale | 45°C |
| Volume mort (après purge de l’air) | ≤80 μL |
| Matériau de boîtiers | PP |
| Aperçu général | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Matériau (membrane) | PES (Hydrophilic) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PBTK |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 30 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|
Thermo Scientific™ Pierce™ Crossflow Filtration Cassettes, 3–100 kDa MWCO
Pierce Crossflow Cassettes are membrane-based devices designed for concentrating and diafiltration of sample solutions such as proteins, lipids, viruses, and cell culture supernatants with volumes from 0.50–3 L. Suited for manufacturing and pilot-scale tangential flow filtration processes.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Prêt à l'emploi | Certified Quality |
| À utiliser avec (équipement) | Labscale TFF system |
| Format | Cassette |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Samplicity™ G2 Filtration System
Vacuum filtration system using Millex™ filters for sample preparation for HPLC.
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Millex Filter (Non-sterile) |
| Matériau | Polypropylene with Polyester and Silicone Components |
| Dimensions (L x l x H) | 44.5 x 10.2 x 9.1 cm |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
| Matériau de boîtiers | PVDF |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep; High Performance Liquid Chromatography (HPLC) |
| Contenu et stockage | Base, Lid, Vial Tray, Waste Tray, Tubing |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
30 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLTK |
| Seuil de rétention des molécules | 30 kDa |
| Matériau de boîtiers | Regenerated Cellulose (RC) |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Millex™-HN Syringe Filter for Samplicity G2, Nylon, 0.45 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Nylon membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.45 μm pore size used in preparation of aqueous & organic solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Zone de filtration | 4.5 cm2 |
| Code du filtre | HN |
| Volume mort (métrique) | ≤80 μL after air purge |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep |
| Couleur | Purple |
| Catégorie | Millex filter with easy fill funnel |
| Pression d’entrée max. | 8.6 bar (125 psi) |
| Température (métrique) maximale | 45°C |
| Volume mort (après purge de l’air) | ≤80 μL |
| Matériau de boîtiers | PP |
| Aperçu général | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Matériau (membrane) | Nylon (Hydrophilic) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 500 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
500 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Matériau | PES |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 500 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLGC |
| Seuil de rétention des molécules | 10 kDa |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Centrifuge |
| Format | Spin Column |
| Catégorie | Centrifugal |
| Matériau | SBC |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume (métrique) | 15 mL |
| Volume d’échantillon | 4 to 15 mL |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Sartorius Vivapore 10
Vivapore 10 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 10 mL aqueous samples.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Ultrafiltration Disc |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10/Pk. |
| À utiliser avec (application) | For sample concentration in stirred cells |