Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (43)
- (35)
- (4)
- (4)
- (14)
- (45)
- (15)
- (32)
- (26)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (18)
- (44)
- (159)
- (25)
- (72)
- (2)
- (77)
- (2)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (15)
- (10)
- (70)
- (1)
- (1)
- (46)
- (22)
- (2)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (58)
- (8)
- (9)
- (1)
- (47)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Sartorius Vivaspin Turbo 15RC
The highly optimized design of Vivaspin Turbo 15RC with twin vertical membranes brings ultrafast speeds to your ultrafiltration processes. The low adsorbing regenerated cellulose (RC) membranes and smooth transition between filter and housing ensure maximum target molecule recoveries every time.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Centrifuge |
| Format | Spin Column |
| Catégorie | Centrifugal |
| Matériau | SBC |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume (métrique) | 15 mL |
| Volume d’échantillon | 4 to 15 mL |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Format | Ultrafiltration Disc |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10/Pk. |
| À utiliser avec (application) | For sample concentration in stirred cells |
Sartorius Vivacon™ 2 DNA Concentrator
Centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 2 ml samples
| Longueur (métrique) | 12.5 cm |
|---|---|
| Type de filtre | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x P) | 4.92 x 0.62 in. (12.5 x 1.6cm) |
| Matériau | Polycarbonate |
| Zone de filtration | 0.95 cm2 |
| Volume mort (métrique) | 10 μL |
| Type d’échantillon | DNA, peptide |
| Longueur (métrique) de rotation arrière | 11.5 cm |
| Concentration | 50ng/mL |
| Longueur (impériale) de rotation arrière | 4.52 in. |
| Volume (métrique) | 2 mL |
| À utiliser avec (application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Longueur (impériale) | 4.92 in. |
| Largeur (métrique) | 1.6 cm |
| Catégorie | DNA Concentrator |
| Stérilité | Non-sterile |
| Largeur (impériale) | 0.62 in. |
| Volume d’échantillon | 2 mL |
| Matériau (membrane) | Cellulose |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
100 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Ultrafiltration Disc |
| Code du filtre | PLHK |
| Seuil de rétention des molécules | 100 kDa |
| Matériau de boîtiers | Regenerated Cellulose (RC) |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
| À utiliser avec (équipement) | Pellicon XL 50 Cassette, Labscale TFF System |
|---|
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
5 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PLCC |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PLAC |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Matériau (membrane) | Regenerated Cellulose |
Thermo Scientific™ Pierce™ Protein Concentrators PES, 3K or 5K MWCO, 0.5–100 mL
Thermo Scientific Pierce Protein Concentrators PES are easy-to-use centrifugal devices that provide fast processing and excellent recovery of proteins with MWCO values of 3K and 5K, in 0.5–100 mL sample volumes.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Cible de purification | Protein |
| Gamme de produit | Pierce |
| Matériau (membrane) | PES |
Sartorius Complete System for Vivaflow™ Models
Complete set of accessories for the Vivaflow™ tangential flow modular concentrator with a 115 V pump.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Catégorie | Concentrating System |
| Matériau | Silicone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | Each |
Sartorius Vivapore 10
Vivapore 10 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 10 mL aqueous samples.
MilliporeSigma™ Millex™-GP Filter for Samplicity G2, PES, 0.22 μm
This 33 mm syringe filter with a Hydrophilic Polyethersulfone membrane, for non-sterile filtration on the Samplicity G2 system, has a 0.22 μm pore size used in preparation of aqueous solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Zone de filtration | 4.5 cm2 |
| Code du filtre | GP |
| Volume mort (métrique) | ≤80 μL after air purge |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep |
| Couleur | Green |
| Catégorie | Millex filter with easy fill funnel |
| Pression d’entrée max. | 8.6 bar (125 psi) |
| Température (métrique) maximale | 45°C |
| Volume mort (après purge de l’air) | ≤80 μL |
| Matériau de boîtiers | PP |
| Aperçu général | Female Luer-Lok™ Inlet/Male Luer slip Outlet |
| Matériau (membrane) | PES (Hydrophilic) |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
30 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| Type de filtre | Ultrafiltration |
|---|---|
| Code du filtre | PBTK |
| Quantité | 10Pack |
| Seuil de rétention des molécules | 30 kDa |
| Matériau de boîtiers | PES |
| À utiliser avec (application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| Longueur (métrique) | 18.8 cm |
|---|---|
| Type de filtre | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x P) | 7.4 x 1.2 in. (18.8 x 3cm) |
| Volume (métrique) de travail | 15 mL |
| Matériau | Polypropylene |
| Taux de recirculation | 0.03 to 0.05L/min. |
| Zone de filtration | 50 cm2 |
| Volume mort (métrique) | 3.2 mL |
| Taille des pores | 100 μm |
| Volume (impériale) de travail | 0.5 oz. |
| À utiliser avec (application) | Protein purification, analytical sample preparation |
| Longueur (impériale) | 7.4 in. |
| Largeur (métrique) | 3 cm |
| Format | Cassette |
| Catégorie | Pellicon XL Ultrafiltration Device |
| Pression d’entrée max. | 80 psi at 50°C |
| Quantité | 1 Pack |
| Comprend | Operating instructions and certificate of quality |
| Largeur (impériale) | 1.2 in. |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
Sartorius PES Tangential Flow Filtration Cassette for up to 1 L
Plug-and-play tangential flow filtration cassette that is made from PES, for ultrafiltration and diafiltration of intermediate sample volumes. 0.2 μm pore size.