Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | >2.6 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Point à bulle | 22 psi |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 125 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 60 mL/min. x cm2 |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.45 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filters
MF-Millipore™ Membrane Filters designed to provide strength, flexibility and broad chemical compatibility for critical biological separations.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For analytical and research applications. |
MilliporeSigma™ MF-™ Mixed Cellulose Ester Membranes: Triton-free
Composed of mixed cellulose esters (nitrate and acetate) with minimal amounts of wetting agent. MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Mixed Cellulose Ester Membranes: Triton-free are designed for critical applications involving sensitive biological solutions, cell contact or very small volumes.
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm, Gridded
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
MilliporeSigma™ S-Pak™ Sterile Membrane Filter Kit
Made from mixed esters of cellulose and have been optimized for MF method microbiological analysis of water or other liquids
| Couleur | White |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
| Porosité | 0.5 μm |
| À utiliser avec (application) | For microbiological analysis |
MilliporeSigma™ Hydrophilic Nylon Membrane Filter
For use in clarification of aqueous solutions, particle removal and analysis.
MilliporeSigma™ Express™ PLUS Membrane Filters
Plain white polyethersulfone Express™ PLUS Membrane Filters provide ultrafast filtration for a variety of applications.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Matériau | PES |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Provide ultrafast filtration of tissue culture media, additives, buffers and other aqueous solutions. This membrane is also used in many ready-to-use sterile filtration devices. |
MilliporeSigma™ Fluoropore™ Membrane Filter for Filtration of Solvents
The Fluoropore™ membrane filter is a hydrophobic, polytetrafluoroethylene (PTFE) polymer membrane bonded to a high density polyethylene support to improve filter handling characteristics for normal applications.
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.22 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter is a 13 mm diameter, mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Débit de gaz | 2 L/min./cm2 |
| Type de filtre | Membrane Filter |
| Débit | 18 mL/min. x cm2 |
| Matériau | MCE |
| Jetable | Reusable |
| Point à bulle | ≥3.52 bar, air with water |
| Porosité | 0.22 μm |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 150 μm |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.2 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
| Mouillabilité | Hydrophilic |
|---|---|
| Type de filtre | Screen Filter |
| Débit | >2.6 mL/min x cm2 |
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PTFE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Porosité | 0.2 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
MilliporeSigma™ Omnipore™ Membrane Filters, 0.45 μm
Hydrophilic PTFE polymer membrane filter compatible with virtually all solvents, acids, and alkaline solutions. Omnipore™ Membrane Filters are biologically and chemically inert.
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cellulose nitrate membrane filters with 293 mm diameters are hydrophilic, have high flow rates thanks to their symmetrical structure and are compatible with aqueous solutions, hydrocarbons and several other organic solvents.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose Nitrate |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 100/Cs. |
| Diamètre (métrique) | 293 mm |