Filtration Membrane Discs
Thin, precut membrane rounds for high-throughput, fast filtration of liquid and gas samples. Gridded and non-gridded discs. Various materials including mixed cellulose ester, polycarbonate, PTFE, nylon, and PVDF. For air monitoring/analytical research.
Sizes
Filter membranes are made in a range of diameters, typically designed to fit a specific holder or manifold.
Materials
Filter membrane can be made from cellulose, mixed cellulose esters (MCE), polyvinylidene fluoride (PVDF), polyethersulfone (PES), polyvinyl chloride (PVC), polytetrafluoroethylene (PTFE), nylon, polycarbonate (PC), polyester, polyethylene terephthalate (PET), and polypropylene (PP). Other membrane materials include aluminum oxide, gelatin, porcelain, and glass.
Pore Size
The size of membrane pores determines which particles will be retained by the filter. A pore size of 0.2 µm is small enough to remove microbes from solutions; a 0.45 µm ore size can remove larger particulates.
Color and Grids
White membrane filters may be plain or marked with square grids (outlined in black) that can help with enumerating particles. Gridded or plain black membrane filters may be helpful when filtering light-colored particulates.
Sterility
Filter membranes may be pre-sterilized or may be sterilized using ethylene oxide, gamma irradiation, or autoclaves. The need for sterility is determined by the application, which are many and varied:
- Light microscopy samples
- Cytology sample preparation
- Electron microscopy samples
- Air quality and other environmental monitoring
- Water analysis and water quality testing
- Microbiology colony counting and quality control
- Chemotaxis
- Sterile preparation of buffers, tissue culture media, microbiological media, and other biological fluids
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (4)
- (31)
- (122)
- (46)
- (3)
- (24)
- (192)
- (39)
- (10)
- (22)
- (6)
- (87)
- (7)
- (19)
- (50)
- (17)
- (1)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (15)
- (23)
- (2)
- (61)
- (5)
- (1)
- (23)
- (11)
- (1)
- (73)
- (8)
- (161)
- (3)
- (3)
- (1)
- (175)
- (1)
- (3)
- (5)
- (59)
- (28)
- (20)
- (93)
- (1)
- (1)
- (45)
- (14)
- (89)
- (4)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (494)
- (116)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (326)
- (3)
- (5)
- (2)
- (3)
- (160)
- (313)
- (3)
Filtered Search Results
| Material | MCE |
|---|---|
| For Use With (Application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Thickness (Metric) | 125 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Bubble Point | 22 psi |
| Flow Rate | >2.6 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.45 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Thickness (Metric) | 150 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Disposable | Reusable |
| Flow Rate | 60 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Material | MCE |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.1 μm
13 mm diameter, mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Thickness (Metric) | 105 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.1 μm |
| Flow Rate | 1.5 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 1.2 μm
Mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Pore Size | 1.2 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 270 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Membrane Type | Plain |
Sartorius Cellulose Nitrate Membrane Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cellulose nitrate membrane filters with 293 mm diameters are hydrophilic, have high flow rates thanks to their symmetrical structure and are compatible with aqueous solutions, hydrocarbons and several other organic solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Diameter (Metric) | 293 mm |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 0.05 μm
13 mm diameter, mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic
| Thickness (Metric) | 105 μm |
|---|---|
| Pore Size | 0.05 μm |
| Flow Rate | 0.74 mL/min x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Cellulose Acetate Membrane Filter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cellulose acetate membrane filters with 293 mm diameter combine thermal stability with exceptionally low adsorption characteristics.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Diameter (Metric) | 293 mm |
| Quantity | 100/Cs. |
| Material | Cellulose Acetate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Nongridded Sterile Cellulose Membrane Filters
Ensure quality control in routine microbiological filtering. Sartorius Nongridded Sterile Cellulose Membrane Filters are single-packed membranes used for colony counting, particle testing, microscopy and sterility testing. Choose between cellulose acetate or cellulose nitrate membranes in a variety of pore sizes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Color | White |
| Individually wrapped | Yes |
| Filter Type | Membrane Filter |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| For Use With (Application) | For colony count; sterility testing; particle count; microscopy |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.1 μm
Durapore™ Membrane Filters are recommended when maximum recovery is important.
| Pore Size | 0.1 μm |
|---|---|
| Type | Filter Membranes |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Filter Type | Screen Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ MF-Millipore™ Membrane Filter, 5 μm
MF-Millipore™ Membrane Filter are mixed cellulose esters (MCE) membrane, hydrophilic.
| Pore Size | 5 μm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | MCE |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 135 μm |
| Bubble Point | ≥0.42 bar, air with water |
| Flow Rate | 580 mL/min. x cm2 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Type | Filter Membranes |
| Format | Disc |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Membrane Type | Plain |
| Gas Flow Rate | 32 L/min./cm2 |
Sartorius Gridded Nonsterile Cellulose Nitrate Membrane Filters: 0.45μm Pore Size
The Nonsterile Membrane Filters are made of cellulose nitrate (cellulose mixed ester), cellulose acetate or regenerated cellulose. They can be used for colony counting, particle testing and microscopy. Choose between gridded or non-gridded, membranes, either with or without hydrophobic edge.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Type | Membrane Filter |
| Format | Disc |
| Material (Membrane) | Cellulose Nitrate |
| Material | Cellulose Nitrate |
| Filter Type | Membrane Filter |
| For Use With (Application) | For Colony Count, Sterility Testing, Particle Count, Microscopy |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Microsart™ e.motion Membrane Filters
For colony counting, particle testing and microscopy. Specifically designed for use in the Microsart™ e.motion dispenser, the filters are individually sterile-sealed in a format packaged on a pleated band, without protective paper. Can also be used with Sartorius nutrient pad sets.
MilliporeSigma™ Isopore™ Membrane Filters, 0.4 μm
Use for analyses of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. Isopore™ Polycarbonate Membrane Filters have a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. Available in a variety of pore sizes/flow rates, diameters and colors.
| Type | Filter Membranes |
|---|---|
| Material | Polycarbonate |
| Filter Type | Screen Filter |