Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (57)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (160)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (38)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (12)
- (3)
- (4)
- (7)
- (5)
- (1)
- (18)
- (5)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (27)
- (3)
- (36)
- (4)
- (21)
- (31)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Courier 1000 Series Shipping Scale
Introducing the Courier 1000 Series Shipping Scales, a versatile line of lightweight, durable weighing equipment able to handle everything from general shipping applications for businesses to light weighing jobs for veterinary offices.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | LCD |
Ohaus™ Courier 3000 Shipping Scale, Model i-C31M200R
User-friendly basic low-profile scale for general shipping and veterinary applications.
OHAUS Compact Scale
With Legal for Trade certifications and a food-safe design that is NSF and HACCP certified, the Valor 1000 series is a reliable choice for general food weighing. Easy-to-operate Valor 1000 scales feature two-button operation, large backlit LCD display and up to 1,500-hour battery life.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
OHAUS™ VX Series Floor Scales
OHAUS™ VX Series Floor Scales are intended for basic washdown industrial applications
| Type de batterie | Rechargeable |
|---|---|
| Type de protection | IP65 |
| Temps de stabilisation | 2 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Autonomie de la batterie | 58 Hr. |
| Comprend | AC Power, Rechargable Battery, RS232 Communication |
| Modes de pesée | Gram, Kilogram, Ounce, Pound, Pound:Ounce |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
| Type de batterie | 3 C Alkaline |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008 |
| Interface d’automatisation | 2 Function raised tactile mechanical switch |
| Type | SD Compact Bench Scale |
| Format | Kilogram, pound |
| Matériau | ABS Plastic |
| Temps de stabilisation | <3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 5°C to 40°C |
| Autonomie de la batterie | 360 Hr. |
| Plage de températures (impériale) | 41°F to 104°F |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS™ Gold Series Pocket Scales
Perfect for weighing jewelry, coins and small parts. OHAUS Gold Series Pocket Scales have large backlit LCD display and external calibration.
| Longueur (métrique) | 7.5 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 0.79 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, AS/NZS4251.1, AS/NZS4252.1, CE |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Dimensions (L x l x H) | 2.9 x 4.3 x 0.79 in. (7.5 x 11 x 2 cm) |
| Linéarité | ±3 g |
| Type d’affichage | LCD |
| Type de batterie | 2 AAA |
| Longueur (impériale) | 2.9 in. |
| Type | Gold Series Pocket Scale |
| Hauteur (métrique) | 2 cm |
| Largeur (métrique) | 11 cm |
| Format | Gram, ounce, carat, Grain |
| Poids (impériale) | 0.16 lb. |
| Plage de températures (métrique) | 10°C to 25°C |
| Comprend | Plastic |
| Largeur (impériale) | 4.3 in. |
| Plage de températures (impériale) | 50°F to 77°F |
| Reproductibilité | ±3 g |
| Poids (métrique) | 0.076 kg |
OHAUS™ ES Series Digital Bench Scales
Portable digital scale with easy, two-button operation. Large platform easily accommodates weighing of oversized and awkwardly shaped packages.
| Type de batterie | 6 AA |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, UL, FCC, CSA, CE Safety EN60950, Emissions EN55022, Immunity EN50082-1 |
| Interface d’automatisation | 2 Function membrane switch |
| Alimentation électrique | For 120 V 60 Hz |
| Type | ES Digital Bench Scale |
| Format | Kilogram, ounce, pound |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Temps de stabilisation | <3 sec. |
| Plage de températures (métrique) | -10°C to +40°C |
| Autonomie de la batterie | 30 Hr. |
| Tension | 120 V |
| Plage de températures (impériale) | 14°F to 104°F |
| Type d’affichage | LCD |
OHAUS™ Catapult™ 1000 Scales
Economical, compact shipping scales. OHAUS Catapult 1000 Scales are easy to hold and transport with its lightweight, battery operation, and built in handles.
| Longueur (métrique) du bac | 28 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2.36 in. |
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2008, UL/CSA (adapter), FCC, CE Safety EN60950, EMC EN61326, 2002/96/EC |
| Interface d’automatisation | 2 Mechanical switch |
| Longueur (impériale) du bac | 11 in. |
| Dimensions (L x l x H) | 10.47 x 12 x 2.36 in. (26.6 x 30.5 x 6 cm) |
| Type de batterie | 3 C |
| Longueur (impériale) | 10.47 in. |
| Largeur (métrique) du bac | 31.6 cm |
| Format | Kilogram, pound |
| Largeur (impériale) du bac | 12.44 in. |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
| Poids (métrique) | 1.5 kg |
| Longueur (métrique) | 26.6 cm |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Étalonnage | Digital external span calibration |
| Type d’affichage | LCD |
| Type | Catapult™ 1000 Series Compact Bench Scale |
| Hauteur (métrique) | 6 cm |
| Largeur (métrique) | 30.5 cm |
| Poids (impériale) | 3.5 lb. |
| Temps de stabilisation | <2 sec. |
| Plage de températures (métrique) | 5°C to 40°C |
| Autonomie de la batterie | 300 Hr. |
| Comprend | Integrated carry handles and battery power, software for weighing, display hold and dynamic weighing, two mechanical switch, AC power adapter, Rubber non-slip feet |
| Plage de températures (impériale) | 41°F to 104°F |
Mopec™ Digital Infant Scale
This infant scale provides digital readout in pounds/ounces or kilograms/grams. Scale is battery operated and features color-coded keypad with instructions and lock-in weight display.
Mopec™ Digital Baby Scale
This digital baby scale was designed for instances when high accuracy and dependability is paramount for weighing the smallest of patients. Step-by-step instructions are displayed right on the keypad for ease of use.
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Scale
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Longueur (métrique) du bac | 190 mm |
|---|---|
| Type de protection | IPX8 |
| Longueur (impériale) du bac | 7.5 in. |
| Capacité | 30 kg, 60 lb. |
| Linéarité | ±5 g |
| Type d’affichage | Dual Red LED Display |
| Type de batterie | Rechargeable |
| Température (impériale) en fonctionnement | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Type | Compact Scale |
| Largeur (métrique) du bac | 242 mm |
| Matériau du corps | Stainless Steel |
| Largeur (impériale) du bac | 9.5 in. |
| Température (métrique) en fonctionnement | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
| Précision affichage | 5 g |
| Temps de stabilisation | 0.5 sec. |
| Autonomie de la batterie | 50 hr. |
| Comprend | AC Adapter, Rechargeable Battery |
OHAUS™ Valor™ 3000 Compact Scale
Valor™ 3000 Compact Scale features include high precision up to 40,000d readability, durability, and ease-of-use, encased in a sleek and fully stainless steel compact housing.
| Type de batterie | 4 C |
|---|---|
| Température (impériale) en fonctionnement | 32°F to 104°F, 95% RH, Non-condensing |
| Dimensions (L x l) de la plateforme | 158 mm x 146 mm (6.2 x 5.8 in.) |
| Matériau | Stainless Steel |
| Poids (impériale) | 3.1 lb. |
| Température (métrique) en fonctionnement | 0°C to 40°C, 95% RH, Non-condensing |
| Dimensions (L x l x H) | 218 x 186 x 77 mm (8.5 x 7.3 x 3 in.) |
| Autonomie de la batterie | 50 hr. |
| Comprend | AC Adapter |
| Poids (métrique) | 1.4 kg |
| Type d’affichage | Backlit LCD |