Microbalances
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (26)
- (8)
- (7)
- (26)
- (24)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (6)
- (1)
- (12)
- (11)
- (6)
- (1)
- (6)
- (8)
- (1)
- (8)
- (12)
- (7)
- (22)
- (12)
- (1)
- (12)
- (12)
- (2)
- (6)
- (2)
- (6)
- (12)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (132)
- (4)
- (4)
- (38)
- (59)
Filtered Search Results
Sartorius Quintix™ Semi-Micro Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Height (Metric) | 316 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 14.8 in. |
| Width (English) | 8.4 in. |
| Calibration | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Width (Metric) | 214 mm |
| Height (English) Chamber | 8.5 in. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 40 g, 60 g |
| Depth (Metric) | 376 mm |
| Height (Metric) Chamber | 218 mm |
| Height (English) | 12.4 in. |
Sartorius Secura™ Semi-Micro Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Height (Metric) | 316 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100-240V 50-60 Hz |
| Depth (English) | 14.8 in. |
| Width (English) | 8.4 in. |
| Calibration | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Width (Metric) | 214 mm |
| Height (English) Chamber | 8.5 in. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Leveling | Integrated Level-Control |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Depth (Metric) | 376 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 10 amp single phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Height (Metric) Chamber | 218 mm |
| Height (English) | 12.4 in. |
OHAUS™ Pioneer Px Microbalances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Height (Metric) | 331 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | Power Input: 100/240 V ∼ 200 mA 50/60 Hz 12/18 VA, Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Stabilization Time | 4 sec. |
| Material | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Includes | Draftshield |
| Repeatability | ±1 Division |
| Type | Internal Calibration |
| Leveling | Integrated level bubble |
| Display Type | 2-line Backlit LCD |
| Linearity | ±2 Divisions |
| Voltage | 50-60 |
| Connection Type | RS232,USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Weighing Modes | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Advanced Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g, 12 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 66P High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g, 12 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR MicroBalance
XPR Excellence Microbalances have a readability of six decimal places, temperature control and a compact design to maximize bench space. Simplify dosing and reduce spills with automatic draft shield doors.
| Diameter (Metric) Outer Pan | 27 mm |
|---|---|
| Stabilization Time | <8 sec. |
| Diameter (English) Outer Pan | 1.1 in. |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Essential Micro Balance
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Essential Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 116S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.002 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 111 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II 36S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Ultra MicroBalance
Excellence XPR Ultra Microbalances have a seven decimal place readability and outstanding repeatability to ensure highly accurate results with each use. Easily clean the removable automatic draft shield and weigh pan to eliminate contamination.
| Type | Ultra Micro Balance |
|---|---|
| Readability | 0.0001 mg |