Acrylamide Gel Electrophoresis Systems
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (5)
- (2)
- (9)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (18)
- (1)
- (44)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Width (English) | 5.1 in. |
| Width (Metric) | 12.95 cm |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules, 10–20%
The Novex Tricine Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary Novex gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 10 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack and Mini Blot Modules, 4–20%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack and Mini Blot Modules provide all of the necessary Novex gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank plus two Mini Blot Modules for wet transfer. Each Mini Gel Tank can accommodate up to two gels per run or up to two Mini Blot Modules for wet transfer.
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Mode of Separation | Denaturing |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 kit |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ SureLock Retrofit Kit for XCell II™ Mini-Cell
Converts an XCell II™ Mini-Cell into an XCell SureLock™ Mini-Cell
Invitrogen™ Platinum Wire for the XCell SureLock™ apparatus (12 inch x 2)
For the XCell SureLock Mini Blot Module
Thermo Scientific™ Owl™ JGC Gel Casting Systems
Cast polyacrylamide gels faster with Thermo Scientific™ Owl™ JGC Gel Casting Systems, vertical protein gel casters that offer a unique casting method.
| Type | Gel Caster |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Owl JGC Gel Casting System |
| For Use With (Application) | Gel Electrophoresis |
| Product Line | Owl |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Midi Tris-Acetate Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
Thermo Scientific™ Owl™ Dual-Gel Vertical Electrophoresis Systems
Quickly and easily cast and run one or two gels in the same device with these Thermo Scientific™ Owl™ Dual-Gel Vertical Electrophoresis Systems.
| Product Line | Owl |
|---|
Invitrogen™ Buffer Core Repair Kit for XCell SureLock™ Mini-Cell
For the XCell SureLock™ Mini-Cell Blot Module
Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis Double Sided Vertical System, 8-10 x 10cm gel, 150-300mL buffer volume
Produce flat, even banding and crisp resolution with the easy-to-use Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis System.
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ WedgeWell™ Tris-Acetate XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack, WedgeWell format provides all the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Thermo Scientific™ Owl™ P81 Single-Sided Vertical Electrophoresis System, 10 x 10cm gel size, 150mL buffer volume
Perform quick protein runs with the economical and simple, yet rugged Thermo Scientific™ Owl™ P81 Single-Sided Vertical Electrophoresis System.