Acrylamide Gel Electrophoresis Systems
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (5)
- (2)
- (9)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (18)
- (1)
- (44)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (8)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Width (English) | 5.1 in. |
| Width (Metric) | 12.95 cm |
MilliporeSigma mPAGE™ Lux Casting System
Casting System for hand casting mini gels using UV light with a 0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm thickness, includes instrument, casters, plates and combs
| Type | Gel Casting System |
|---|---|
| Max. Voltage | 240 VAC |
| For Use With (Application) | Hand Casting Mini Gels |
| Gel Size | 8.3 x 10.1 cm |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
MilliporeSigma mPAGE™ Gel Casting Device Kit
Kit for hand casting mini gels with a 0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm thickness, includes plates and combs
| Includes | Gel Caster Base, Gel Caster Frame, Gel Caster Sealing Gaskets, Gel Releasers, Combs 10 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Combs 15 wells (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Spacer Plates (0.75 mm, 1.0 mm or 1.5 mm), Mini Short Plates |
|---|---|
| Type | Gel Caster |
| For Use With (Application) | Gel Electrophoresis |
| Gel Size | 8.3 x 10.1 cm |
Invitrogen™ Buffer Core Repair Kit for XCell SureLock™ Mini-Cell
For the XCell SureLock™ Mini-Cell Blot Module
Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis Double Sided Vertical System, 8-10 x 10cm gel, 150-300mL buffer volume
Produce flat, even banding and crisp resolution with the easy-to-use Thermo Scientific™ Owl™ P82 Dual-Gel Electrophoresis System.
Invitrogen™ SureLock Retrofit Kit for XCell II™ Mini-Cell
Converts an XCell II™ Mini-Cell into an XCell SureLock™ Mini-Cell
Invitrogen™ Platinum Wire for the XCell SureLock™ apparatus (12 inch x 2)
For the XCell SureLock Mini Blot Module
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 10%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack, Wedgewell format provides all the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents you will need to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | Drying Solutions |
| Type | Drying Solution |
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| For Use With (Equipment) | DryEase™ Mini-Gel Drying System |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Empty Gel Cassette Combs, mini, 1.0 mm, 15 well
Compatible with mini-size Empty Gel Cassettes of the same thickness (NC2010, 1.0mm; NC2015, 1.5mm)
Invitrogen™ WedgeWell™ Empty Gel Cassettes with Combs, midi
These WedgeWell empty gel cassettes are pre-assembled, single-use, plastic cassettes with combs that allow you to pour your own midi-size gels. The gels can be run in the SureLock Tandem Midi Gel Tank (STM1001) or XCell4 SureLock Midi-Cell (WR0100).
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| Shipping Condition | Room Temperature |
| Type | Empty Gel Cassette |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Quantity | 1 pack |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Length (Metric) Gel | 8 cm |
| Gel Size | Midi |
| Running Dimension | Vertical |