Agarose Electrophoresis Gels
- (52)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (14)
- (10)
- (9)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (17)
- (6)
- (3)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (10)
- (3)
- (3)
- (43)
- (17)
- (9)
Filtered Search Results
| CAS | 9012-36-6 |
|---|
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™ One-Hour Transfer Buffer
Faster and more efficient than standard, overnight transfer buffer
Invitrogen™ NorthernMax™ Low Stringency Wash Buffer
The equivalent of 2X SSC or SSPE, a low stringency wash buffer
Invitrogen™ NorthernMax™ Prehybridization/Hybridization Buffer
No BSA, Denhardt's, or other potentially nuclease-contaminated biological materials are used in preparing this buffer, ensuring maximum sensitivity and reproducibility
Invitrogen™ NorthernMax™ Denaturing Gel Buffer (10X)
For preparing denaturing formaldehyde/MOPS agarose gels
Invitrogen™ E-Gel™ 48 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 48 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
Axygen™ Agarose LE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Agarose LE is a high quality molecular biology grade agarose suitable for analytical and preparative electrophoresis of nucleic acids.
| Product Type | LE Agarose Gel |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 15° to 25°C |
| Melting Temperature | 88°C |
Invitrogen™ UltraPure™ Agarose-1000
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy-pour spout reduces spills and contamination
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 8%
Novex™ TBE Gels 8% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 25 to 220 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Gel Loading Solution (All-Purpose, Native Agarose)
A 10X solution of 40% sucrose, 0.17% xylene cyanol, and 0.17% bromophenol blue
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 20%
Novex™ TBE Gels 20% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 20% |
| Separation Range | 15 to 50 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Thermo Scientific™ TopVision Agarose Tablets
High quality, multipurpose agarose tablets in blister packaging.
| Separation Range | 100 to >30000 bp |
|---|---|
| Product Type | Top Vision Agarose Tablet |
| Validated Application | Gel Electrophoresis |
| Shelf Life | 2 Years |
| Melting Point | 88 °C |
| Product Line | TopVision |