Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (81)
- (19)
- (9)
- (65)
- (76)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (42)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protien gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 274 Days |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 1-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Resupply Pack, 4 to 20%, Wedgewell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders.
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 10%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris IPG-well Welcome Pack
The NuPAGE Bis-Tris IPG-well Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the XCell SureLock Mini-Cell for second-dimension separation in a 2D workflow.
Invitrogen™ Tetra Core Set and Bolt™ Bis-Tris Plus 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and Bolt Bis-Tris Plus 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of Bolt Bis-Tris Plus gels. Easily swap and run up to four Bolt Bis-Tris gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank with a run time as short as 20 minutes.
| Buffer | Bolt MES SDS Running Buffer, Bolt MOPS SDS Running Buffer |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 4–12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders.
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 4 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 8%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 3.5 to 180 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 12%, 1.0 mm, 15-well
Separation Range: 20 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini