Capsules and Inline Filters
- (10)
- (47)
- (3)
- (7)
- (17)
- (2)
- (37)
- (3)
- (9)
- (3)
- (6)
- (16)
- (4)
- (3)
- (15)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (6)
- (9)
- (6)
- (3)
- (3)
- (5)
- (10)
- (23)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (42)
- (18)
- (1)
- (8)
- (24)
- (40)
- (31)
- (2)
- (2)
- (9)
- (63)
- (56)
- (1)
- (45)
- (1)
- (19)
- (9)
- (74)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millipak™ Disposable Filter Units
Removes particles and microorganisms from liquids and gases with pump-driven filter. Millipak™ Disposable Filter Units provide sterile filtration of parenterals, diagnostics, buffers, media, and biologicals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 3 in. |
| Type | Filter Unit |
| Diameter (Metric) | 7.6 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Max. Inlet Pressure | 75 psi at 25°C |
Cytiva Whatman™ Vacu-Guard Filter
Helps to confine and isolate infectious materials in vacuum systems and protect the laboratory. Whatman™ Vacu-Guard Filter protects vacuum pump systems from solvent vapor or gaseous contaminants and aqueous aerosols.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Inline Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Quantity | 10Pack |
| For Use With (Application) | Isolate infectious materials |
| Product Line | Vacu-Guard Filter |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 0.45 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Housing Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.6 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 600 cm2 |
Sartorius Sartolab P20 Plus
Pressure filtration unit with prefilter for the clarification of particle-high-loaded solutions ranging from 100 ml to 5 L.
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Milligard™ Media: Double Layer Format
Specially designed for small flow applications or small flow rate liquid filtration
| Type | Double Layer |
|---|---|
| Length (Metric) | 14.2 cm |
| Material (Membrane) | MCE |
| Length (English) | 5.6 in. |
| For Use With (Application) | Wine sample preparation; water filtration; and additives, aroma or adjuvants |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 700 cm2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL300 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Length (Metric) | 11.9 cm |
|---|---|
| Length (English) | 4.7 in. |
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millistak+™ HC Pod Disposable Depth Filter System
Combine two distinct technologies to enhance filter capacity and retention
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 14 cm |
| Type | Millistak+ Lab Scale Pod Filter |
| Length (Metric) | 22 cm |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 8.5 in. |
| Material | Glass Fiber-reinforced Polypropylene |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Max. Pressure | 50 psi at 25°C, 15 psi at 80°C |
| Height (English) | 5.3 in. |
| Inlet Connection (English) | 0.25 in. hose |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Durapore Media
for Clarification and Prefiltration with Durapore Media
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material (Membrane) | Durapore |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL150 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Length (Metric) | 9.7 cm |
|---|---|
| Length (English) | 3.8 in. |
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Aervent™ Membrane
Hydrophobic filters remove particles and microorganisms from gases and liquids
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | MCE |
| Length (English) | 5.3 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1000 cm2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vent Filters and 50mm Capsules
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filter aggressive chemicals, including acids and non-aqueous solvents such as those used in GC and HPLC with this in-line syringe filter with PTFE membrane.
| Material (Membrane) | PTFE |
|---|
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Aseptic Processing Applications
Small-volume option for process screening and scaling
| Housing Material | Polycarbonate |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Bacterial cell processing; Buffer preparations; Ophthalmic solutions; Pharmaceutical facility water; Vaccines; Process intermediates |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ In-Line Filter Holder, 47 mm
Supports inline production of ultraclean liquids or gasses by pressure prefiltration
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Capsule Filter without Prefilter Layer
For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PVDF |
| For Use With (Application) | For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing |
| Filtration Area | 0.09 m2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterilizing Grade XL2 Durapore Capsule Filters
ideal for sterile filtration of cell culture media, protein solutions and other high fouling fluids
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|