Traffic Safety Signs
- (1)
- (69)
- (1)
- (13)
- (4)
- (6)
- (7)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (15)
- (8)
- (8)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (18)
- (7)
- (1)
- (24)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Couleur | Silver |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 10.75 in. |
| Dimensions (L x P) | 10.75 x 10.75 in. |
| Largeur (métrique) | 27.305 cm |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Comprend | Easy-off guides |
| À utiliser avec (application) | To mount placards on vehicles |
Brady™ Duo-Flip Placards for Cargo Tanks
Duo-Flip Placards for Cargo Tanks are flip-style DOT vehicle placards that contain multiple panels in one frame, making it easy to comply with DOT shipping and material handling regulations.
Brady™ Danger: Low Overhead Clearance Signs
Helps manage clean, safe workplace and reinforce proper operational procedures
| Couleur | Red on White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 10 in. |
| Certifications/Conformité | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Largeur (métrique) | 35.5 cm |
| Température (impériale) minimale | -40°F |
| Hauteur (métrique) | 25.4 cm |
| Type de produit | Traffic Control Sign |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | DANGER Low Overhead Clearance |
| Largeur (impériale) | 14 in. |
| Type de support | Surface Mount |
Brady™ Reflective sheeting laminated to Aluminum Sign: 2 HR PARKING - ELECTRIC VEHICLES ONLY. 7 AM- 8:30 PM MON-SAT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign with reflective sheeting laminate is a durable, clear and effective tool to designate electric vehicle parking and charging locations.
| Couleur | Green on White |
|---|---|
| Dimensions (L x P) | 12 x 18 in. |
| Matériau | Aluminum |
| Texte affiché | 2 HR PARKING - ELECTRIC VEHICLES ONLY. 7 AM- 8:30 PM MON-SAT |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Reflective sheeting laminated to Aluminum Sign: 45 MIN VEHICLE CHARGING ONLY, 7 AM-10 PM MON-FRI
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign with reflective sheeting laminate is a durable, clear and effective tool to designate electric vehicle parking and charging locations.
| Couleur | Green on White |
|---|---|
| Dimensions (L x P) | 12 x 18 in. |
| Matériau | Aluminum |
| Texte affiché | 45 MIN VEHICLE CHARGING ONLY, 7 AM-10 PM MON-FRI |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polystyrene Sign: EVERY PERSON HAS THE RESPONSIBILITY AND AUTHORITY TO STOP WORK IN AN UNSAFE SITUATION
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ polystyrene sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Signs: Stop
STOP ToughStripe™ Floor Signs feature a highly visible, glossy appearance for communicating important safety messages and anti-skid sections to help prevent slips, trips and falls.
Brady™ Reflective sheeting laminated to Aluminum Sign: 2 HR PARKING - ELECTRIC VEHICLES ONLY. 7 AM-8:30 PM
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign with reflective sheeting laminate is a durable, clear and effective tool to designate electric vehicle parking and charging locations.
| Couleur | Green on White |
|---|---|
| Dimensions (L x P) | 12 x 18 in. |
| Matériau | Aluminum |
| Texte affiché | 2 HR PARKING - ELECTRIC VEHICLES ONLY. 7 AM-8:30 PM |
| Forme | Rectangular |
Brady™ ToughStripe™ Warning: Forklift Traffic with Pictogram Floor Safety Sign
Use these signs in important places to remind forklift drivers and other warehouse employees to stop or take established paths to avoid potential hazards or accidents.
Brady™ Reserved Parking Sign
Reserved Parking signs are durable Non-Reflective Aluminum (B-555) rigid panels with protected graphics designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments.
Brady™ Reflective sheeting laminated to Aluminum Sign: 45 MIN VEHICLE CHARGING ONLY, 7 AM-10 PM
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ aluminum sign with reflective sheeting laminate is a durable, clear and effective tool to designate electric vehicle parking and charging locations.
| Couleur | Green on White |
|---|---|
| Dimensions (L x P) | 12 x 18 in. |
| Matériau | Aluminum |
| Texte affiché | 45 MIN VEHICLE CHARGING ONLY, 7 AM-10 PM |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Fiberglass Sign: Blank (NO TEXT), Red
Improve workplace safety with proper signage and markings. This blank Brady™ fiberglass sign is a durable and effective tool to raise awareness to workplace hazards.
Brady™ Traffic Signs: No Parking Any Time
No Parking Any Time traffic signs are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
| Épaisseur | 0.1 in. |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Certifications/Conformité | MUTCD |
| Dimensions (L x P) | 18 x 12 in. |
| Température max. (impériale) | 193°F |
| Type de produit | Traffic Sign |
| Matériau | Fiberglass |
| À utiliser avec (application) | Industrial, utility, commercial and institutional environment |
| Couleur | Red on White |
| Largeur (métrique) | 30.48 cm |
| Température (impériale) minimale | -40°F |
| Résistance à la traction | 9000 psi |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to 90°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | No Parking Any Time |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 193°F |
Brady™ Industrial Traffic Signs: Shipping
Industrial Traffic Signs: Shipping are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
Brady™ B-959 Federal Handicap Parking Sign: RESERVED PARKING
Designed with bright colors and pictograms to clearly identify accommodations for those with disabilities or special needs