Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (3)
- (1)
- (270)
- (2)
- (1)
- (1)
- (142)
- (83)
- (1)
- (27)
- (35)
- (54)
- (2)
- (25)
- (103)
- (529)
- (1)
- (3)
- (168)
- (176)
- (2)
- (13)
- (2)
- (1)
- (697)
- (4)
- (10)
- (10)
- (17)
- (1)
- (84)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Signs: Directional Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are made of tough, resilient material so you can spend less time replacing damaged or worn tape. You can apply them once, and be done.
| Displayed Text | Arrow |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 130°F |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
Brady™ ToughStripe™ Floor Arrows
ToughStripe™ Floor Arrows are extremely durable die-cut floor marking shapes made of rugged polyester with ultra-aggressive adhesive that holds up against forklift traffic.
| Shape | Arrow |
|---|---|
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 100/Pk. |
| Min. Temperature (English) | 0°F |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Ideal for marking aisles, passageways and storage locations and pointing out important safety equipment and egress paths |
| Thickness | 2 mil |
| Displayed Text | Arrow |
| Product Type | Floor Arrows |
| Max. Temperature (English) | 129°F |
| Temperature Range (English) | 0°F to 129 °F |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2-2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to 54°C |
| Finish | High Gloss |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: PESTICIDE STORAGE AREA ALL UNAUTHORIZED PERSONS KEEP OUT FIRE MAY CAUSE TOXIC FUMES
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | PESTICIDE STORAGE AREA ALL UNAUTHORIZED PERSONS KEEP OUT FIRE MAY CAUSE TOXIC FUMES |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ EXIT (boxed) Glow-in-the-Dark Signs
EXIT Glow-in-the-Dark Signs (Boxed) are used for identifying areas designated for certain personnel and direct facility traffic.
Brady™ Plastic Notice Sign: NO TRESPASSING
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to security, admittance and CCTV systems.
Brady™ Polyester Fire Extinguisher Sign: FIRE EXTINGUISHER DO NOT BLOCK
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to mark fire extinguisher locations.
| Thickness | 0.01 in. |
|---|---|
| Displayed Text | FIRE EXTINGUISHER DO NOT BLOCK |
| Shape | Rectangular |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Mounting Type | Self-adhesive |
| Adhesive Type | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finish | Laminated |
| Displayed Text | CAUTION These Door Must Be Kept Closed |
|---|---|
| Product Type | Door Sign |
| Color | Black on Yellow |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Notice: Automatic Security Alarm Will Sound... Signs
Door sign for identifying alarms at any workplace
| Displayed Text | Notice Automatic Security Alarm Will Sound When Door is Opened |
|---|---|
| Product Type | Door Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Fire Signs: DANGER - BLASTING KEEP AWAY
Identify fire exits, fire extinguishers and other fire suppression equipment in your facility
| Displayed Text | Blasting Keep Away |
|---|---|
| Product Type | Fire Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Chemical and Hazardous Materials Signs: DANGER - EXPLOSIVE GAS NO SMOKING
Identify equipment, rooms and materials which contain or are contaminated with hazardous agents
| Displayed Text | Explosive Gas No Smoking |
|---|---|
| Product Type | Hazardous Materials Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
Brady™ Admittance Signs: DANGER - EXPLOSIVES KEEP OUT
Identify equipment, rooms and materials which contain or are contaminated with hazardous agents
| Height (Metric) | 25.40 cm |
|---|---|
| Displayed Text | Explosive Keep Out |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | Admittance Sign |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| For Use With (Application) | Designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Width (Metric) | 35.56 cm |
| Height (English) | 10 in. |
Brady™ Large Horizontal No Smoking Signs
Large Horizontal No Smoking Signs from Brady help to manage and sustain a clean and safe workplace.
| Displayed Text | No Smoking |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ No Smoking In This Area Signs
To reinforce policies that prohibit smoking and help keep employees and visitors safe
| Displayed Text | No Smoking In This Area |
|---|---|
| Product Type | No Smoking Sign |
| Color | White on Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Certifications/Compliance | OSHA |
Brady™ Acrylic First Aid, Eyewash & Medical Sign: FIRST AID
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
Brady™ Door Signs: WARNING - SECURITY ALARM WILL SOUND IF DOOR IS OPENED
Effective and practical solution for any workplace to identify entrances, exits, alarms, fire exits, and more
| Displayed Text | Warning Security Alarm Will Sound If Door Is Opened |
|---|---|
| Product Type | Door Sign |
| Color | Black on Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |