Chemical Hazard Signs
- (11)
- (8)
- (10)
- (9)
- (7)
- (2)
- (5)
- (2)
- (16)
- (20)
- (2)
- (21)
- (6)
- (14)
- (27)
- (8)
- (2)
- (8)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Brady™ Fiberglass Caution Sign: ASBESTOS WASTE DISPOSAL SITE DO NOT CREATE DUST BREATHING ASBESTOS IS HAZARDOUS TO YOUR HEALTH
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
Brady™ Aluminum Caution Sign: ASBESTOS WASTE DISPOSAL SITE DO NOT CREATE DUST BREATHING ASBESTOS IS HAZARDOUS TO YOUR HEALTH
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
Brady™ Hazardous Waste Federal Law Prohibits Improper Disposal...etc Sign
Identify containers, cylinders and drums holding hazardous waste. Brady™ Biohazard Sign help notify and warn employees about potentially dangerous materials in the facility, as required by industry regulations.
| Couleur | Red on Yellow |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Largeur (métrique) | 15.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Type de produit | Hazardous Waste Label |
| Matériau | Vinyl |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE FEDERAL LAW PROHIBITS IMPROPER DISPOSAL...etc |
| Largeur (impériale) | 6 in. |
Brady™ Biohazard Identification Signs: Biohazard Infectious Waste
For identification of equipment, rooms and materials that contain, or are contaminated with, hazardous agents
| Hauteur (impériale) | 14 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 3 m |
| Hauteur (métrique) | 4.2 m |
| Type de produit | Biohazard Identification Sign |
| Texte affiché | BIOHAZARD INFECTIOUS WASTE |
| Largeur (impériale) | 10 in. |
Brady™ Danger: Hazardous Waste Signs
For identifying equipment, rooms and materials that contain or are contaminated with hazardous agents
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Type de montage | Surface Mount |
| Type de produit | Chemical and Hazardous Materials Sign |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | DANGER Hazardous Waste |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.0591 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Température max. (impériale) | 176°F |
| Matériau | Polystyrene |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polyester Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Épaisseur | 0.01 in. |
| Type d’adhésif | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finition | Laminated |
| Type de montage | Self-adhesive |
| Description | Polyester with polyester overlaminate |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Polyester |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Fiberglass Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.0984 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 194°F |
| Matériau | Fiberglass |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 194°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Aluminum Danger Sign: HAZARDOUS WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.035 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polyester Danger Sign: HAZARDOUS WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Épaisseur | 0.01 in. |
| Type d’adhésif | Cold-temperature Permanent Acrylic |
| Finition | Laminated |
| Type de montage | Self-adhesive |
| Description | Polyester with polyester overlaminate |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Polyester |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polystyrene Danger Sign: HAZARDOUS WASTE OIL
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Couleur | Red on White |
| Épaisseur | 0.0591 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Température max. (impériale) | 176°F |
| Matériau | Polystyrene |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE OIL |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Aluminum Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Danger Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
| Température (impériale) min. | -40°F |
|---|---|
| Épaisseur | 0.035 in. |
| Type d’adhésif | Non-adhesive |
| Finition | Not Laminated |
| Type de montage | Corner Holes |
| Température max. (impériale) | 230°F |
| Matériau | Aluminum |
| Quantité | 1 Ea. |
| Texte affiché | HAZARDOUS WASTE STORAGE |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 230°F |
| Forme | Rectangular |
Brady™ Polystyrene Caution Sign: BIOHAZARD INFECTIOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.
Brady™ Danger Hazardous Waste Storage Area Sign
Danger: Hazardous Waste Storage Area signs are durable Non-Reflective Aluminum (B-555) rigid panels with protected graphics designed for use in industrial, utility, commercial and institutional environments.
Brady™ Aluminum Caution Sign: BIOHAZARD INFECTIOUS WASTE
Improve workplace safety with proper signage. The Brady™ Caution Sign is a durable, clear and effective tool to properly mark appropriate areas and to help prevent workplace injury.