Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Hourglass International™ HandPRO™ RoyalTouch300™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Uniquely designed to provide protection with tactile sensitivity. Nitrile gloves are properly contoured to deliver unsurpassed strength, chemical resistance, and comfort.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | HandPRO™ RoyalTouch300™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, Complies with European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM F1671, EC Certificate 0321.10015-01.E00-00 (Type B, CE 0321), FDA CFR 21 177.2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Hourglass International™ HandPRO™ Scion700™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Exam gloves with low dermatitis potential are created from the latest patented accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, delivering improved stretch and chemical permeation resistance, tactile sensitivity, and softness.
| Tensile Strength | 34 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Scion700™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, EU 10/2011 (EN1186) for food handling, EU Certificate 0321.10013-02.E00-00 (Type C, CE 0120) |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. This nitrile glove offers optimal puncture and tear resistance without compromising dexterity or tactility. Textured fingertips ensure a secure grip, even when wet. Chemo tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom Ocean Pacific Elements Biodegradable Nitrile Medical Examination Gloves
Tough protection that’s gentle on the environment. Ocean Pacific Elements Biodegradable Nitrile Gloves are 81% biodegradable in less than 1.5 years.
| Tensile Strength | >18MPa Before Aging |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Quantity | 200 gloves/box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | Elements |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D412, ASTM D6124, ASTM D5526, ASTM D5511 |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Basics Nitrile Powder-Free Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. These affordable gloves provide healthcare professionals with hand protection for handling chemotherapy drugs. High-quality nitrile won’t compromise tactile sensitivity and ensure a secure grip.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Power™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides strong puncture and tear resistance without compromising tactility. Extended cuffs provide optimal coverage. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
DuPont™ Tyvek™ 400 FC Boot Covers
Boot covers feature a Tyvek 400 FC skid-resistant friction coating for added slip protection.