Gas Manifolds
- (9)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (16)
- (1)
- (8)
- (19)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with Glass Plugs
All-glass manifolds for connecting inert gas and vacuum sources
| Includes | 0.5 in. Medium wall tubing, stopcocks, 4mm bore Glass, lower vacuum chamber, 2 hose connections |
|---|---|
| Type | Double Manifold |
| Wall Tubing (English) | 0.5 in. |
| Wall Tubing (Metric) | 1.27 cm |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Airless-ware™ Vacuum Flask
Facilitates heating, stirring and solvent stripping without impairing ease of liquid and solid transfer
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves
Grease-free operation
| Includes | PTFE valves, 4mm PTFE vacuum valves, Grease-free operation, 0.5 in. medium wall tubing |
|---|---|
| Type | Double Manifold |
| Wall Tubing (English) | 0.5 in. |
| Diameter (Metric) Outer | 0.88 cm |
| Wall Tubing (Metric) | 1.27 cm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves Sealed at a 45° Angle
Valves sealed at 45° angle for easier manipulation.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front/Left, Rear/Left/Right Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
Synthware™ Double Manifold with Hollow Glass Stopcocks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas. Supplied with 0 to 4 mm high vacuum valves for grease-free operation. Both banks are made from 22 mm medium wall tubing and have all banks open. Ports are spaced 100 mm center to center and have an O.D. of 10 mm.
Synthware™ Single Vacuum Manifold with No. 15 O-ring
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Four ports are spaced 100 mm center to center, with 0 to 8 mm high vacuum valves mounted on 45° angle to the operator for easy access.
Synthware™ Vacuum Manifold with High Vaccum Valves, Left Side Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PTFE High Vacuum valves eliminate the need for grease.
| Includes | High Vacuum Valve Plugs |
|---|---|
| Type | Vacuum Manifold |
| Port Size (Metric) | 0 to 4 mm Stopcock Bore |
| Connection Type | Left side hose connection |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Vacuum Manifold with PTFE Stopcocks, Left/Right Side Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PTFE stopcocks eliminate the need for grease.
| Includes | PTFE Stopcocks |
|---|---|
| No. of Ports | 6 |
| Type | Vacuum Manifold |
| Connection Type | Left and Right Hose Connection |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left, Rear Right Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Includes | Hollow All Glass Stopcocks |
|---|---|
| Type | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
| Connection Type | Front Left, Rear Right Hose Connection |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Vacuum Manifold with PTFE Stopcocks, Right Side Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PTFE stopcocks eliminate the need for grease.
| Includes | PTFE Stopcocks |
|---|---|
| Type | Vacuum Manifold |
| Connection Type | Right Side Hose Connection |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Nitrogen/Argon Manifold with PFTE Stopcocks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
14/20 Joint on beam allows you to keep syringes under inert environment
| No. of Ports | 4 |
|---|---|
| Type | Manifold, N/Ar |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Vacuum Manifold, Double Bank
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum Manifold, Double Bank with forward facing high vacuum valves allow easy operation of manifold inside of a fume hood. Main parts are spaced 100 mm center to center. Adapter components or stoppers are available and have to be ordered separately.
Synthware™ Vacuum or Inert Gas Manifold, High Pressure Valves, Front Left/Right, Rear/Left Connection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas.
| Includes | High Vacuum Valve Plugs |
|---|---|
| Type | Vacuum/Inert Gas Manifold |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |