Cell Culture Flasks
- (101)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (26)
- (79)
- (1)
- (17)
- (2)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (31)
- (6)
- (4)
- (49)
- (301)
- (1)
- (74)
- (1)
- (2)
- (1)
- (61)
- (5)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ Two- and Three-Litre Polycarbonate Erlenmeyer Flasks
Manufactured from optically clear polycarbonate for optimum visibility and durability. Corning™ Two-and Three-Liter Disposable Polycarbonate Erlenmeyer Flasks are ideal for shaker cultures applications.
| Description | Top style: Threaded |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Vented |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Type de goulot | Wide Mouth |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For shaker culture applications |
Corning™ Cell Culture Treated Flasks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from optically clear virgin polystyrene for optimum visibility and distortion-free microscopic viewing. Corning™ Cell Culture Treated Flasks are available in a variety of sizes, designs and cap styles to meet laboratory diagnostic needs.
| Revêtement de surface | Tissue Culture Treated |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Lot numbers for ease in traceability |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Forme | Rectangular |
| À utiliser avec (application) | For optimal cell attachment |
Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from optically clear virgin polystyrene for easy viewing of sample or cells. Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks features vacuum-gas plasma tissue culture treatment to ensure consistent growth surface.
| Revêtement de surface | TC-Treated |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Rectangular |
| Matériau du bouchon | Polyethylene |
| Forme | Rectangular |
| À utiliser avec (application) | For enhanced cell attachment and growth |
Corning™ Polycarbonate Erlenmeyer Flasks
Manufactured from optically clear polycarbonate for optimum visibility and durability. Corning™ Disposable Polycarbonate Erlenmeyer Flasks are ideal for shaker cultures applications.
| Description | Top style: Threaded |
|---|---|
| Mouth Style | Wide |
| Nb par paquet | 1/Pk. |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Polycarbonate |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Type de goulot | Wide Mouth |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | For shaker culture applications |
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Revêtement de surface | Surface-treated |
| Type de produit | Tissue Culture Flask |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Plug Seal |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Graduated | Yes |
| Type de goulot | Angled |
| Forme du fond | Flat |
| Surface d’écriture | Flat |
| À utiliser avec (application) | Cell growth |
Fisherbrand™ Surface Treated Sterile Tissue Culture Flasks, Vented Cap
Perfect for cell growth, cell yields aim on little or medium input volume.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Revêtement de surface | Surface-treated |
| Type de produit | Tissue Culture Flask |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Vented |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Graduated | Yes |
| Type de goulot | Angled |
| Forme du fond | Flat |
| Surface d’écriture | Flat |
| À utiliser avec (application) | Cell growth |
| Matériau | Polycarbonate |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Classe | Class VI |
| Graduated | Yes |
| Comprend | 0.22μm PTFE pore |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For suspension cell culture, media preparation and storage |
Corning™ PureCoat™ Carboxyl Rectangular Straight Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Negatively charged surface is ideal for for preparative cell culture, cell-based, and HTS screening assays.
Corning™ PureCoat™ Amine Rectangular Canted Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Positively charged surface is ideal for for preparative cell culture, cell-based, and HTS screening assays.
Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated EasYFlasks™
Enhance cell attachment to culture surface with the extracellular matrix coating of Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated EasYFlasks™.
| Mouth Style | Wide |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Aseptically Manufactured |
| Type de bouchon | Filter |
| Type de goulot | Angled |
| Forme du fond | Flat |
Corning™ PureCoat™ Carboxyl Rectangular Straight Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Improved cell attachment, faster cell proliferation and enhance recovery post-thaw over standard TC surfaces
Thermo Scientific™ Nalgene™ 5-Liter Shake Flasks with Angled or Faceted Bottom
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific Nalgene 5 Liter Shake Flasks with faceted bottom or angled bottom are ideal for performing large-scale suspension cell culture.
| Concept écologique | ACT Ecolabel (Silver) |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic, Non-cytotoxic |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Mouth Style | Wide |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | PETG |
| Type de bouchon | Vented |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| À utiliser avec (application) | Suspension Cell Culture |
| Hauteur (métrique) | 285 mm |
| Capacité (métrique) | 5 L |
| Diamètre (métrique) externe | 214 mm |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 4 Flasks |
| Taille du bouchon | 96.5 mm |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Corning™ PureCoat™ Amine Rectangular Straight Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Positively charged surface is ideal for for preparative cell culture, cell-based, and HTS screening assays.
Corning™ CellCube™ CellBIND™ Surface, Polystyrene with Silicone tubing and AseptiQuik™ G, Sterile
The Corning CellCube™ helps reduce the risk of adventitious contamination during drug development and manufacturing. To aid in the development of processes that require a more closed system approach, Corning offers pre-assembled closed systems and aseptic transfer caps.
Thermo Scientific™ Nunc™ TripleFlask Treated Cell Culture Flasks
Perform large cell mass applications, such as drug screening and scale up, with these cell-culture treated TripleFlask cell culture flasks.
| Type de produit | Flask |
|---|---|
| Surface de culture | 500 cm² |