Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (5)
- (75)
- (20)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (17)
- (7)
- (6)
- (75)
- (13)
- (11)
- (2)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Hauteur (métrique) | 25 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Emballage | Sleeve |
| Quantité | 20/Sleeve |
| Diamètre (métrique) | 100 mm |
| À utiliser avec (application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Flat |
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
|---|---|
| Bouchon inclus | Closure Included |
| Catégorie | Petri Dish |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Forme | Round |
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Traitement de surface | Non-treated |
|---|---|
| Catégorie | Cell Culture Petri Dish |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
Corning™ Petri Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Emballage | Easy-to-open bags |
| Quantité | 20/Sleeve, 500 Case |
| Diamètre (métrique) | 60 mm |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Bords | Raised Ridge |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Matériau | Polystyrene |
| Emballage | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Type de bouchon | Stackable |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
Thermo Scientific™ Nunc™ Square BioAssay Dishes
Screen large numbers of colonies for cloning experiments, culturing bacteria, fungi and agar diffusion assays using Thermo Scientific™ Nunc™ Squre BioAssay dishes.
| Catégorie | Multi-Well Plate |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Flat |
| Forme | Square |
MilliporeSigma™ PetriSlide™ Dishes Preloaded with Absorbent Pads
Substitute for Petri Dishes. PetriSlide™ Dish Preloaded with Absorbent Pads is designed to hold filter securely in place. Transparent cover allows microscopic examination without removal. Rectangular base has rounded corners for mounting on microscope stage.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 25 mm |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Stackable |
| Diamètre (métrique) | 100 mm |
| Vent | Yes |
| À utiliser avec (application) | For seed germination |