Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (42)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (43)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Corning™ PYREX™ Economy Squibb Separatory Funnel, Polyethylene Standard Taper Stopper, Replaceable Standard PTFE Stopcock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical separatory funnel designed to reduce replacement costs by providing replaceable components
| Stopcock | 4 |
|---|---|
| Product Type | Economy Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 52 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For standard taper stoppers and for PTFE locking stopcock assemblies |
| Diameter (Metric) Stem | 0.7 cm |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ 250mL Separatory Funnel with Glass Stopcock and Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and stopcock.
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protective PVC coating reduces spills and helps prevent glass from shattering
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| For Use With (Application) | For replacement glass standard taper stoppers |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and Glass Plug
With standard joint and stopcock
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped glass funnel with 65 mm stem length.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| For Use With (Application) | For replacement glass standard taper stoppers |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Product Type | Separatory Funnel |
|---|---|
| Material | Teflon FEP |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pear-shaped funnel; stopper No. 38
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Stopper Number | 38 |
| Length (Metric) Stem | 90 mm |
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnel, Graduated, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microfinish PTFE stopcock plugs reduce freezing problems and eliminate contaminating greases
| Includes | Standard stopcock and stopper |
|---|---|
| Product Type | Cylindrical Separatory Funnel |
| Joint Number | 24/40 |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnels with Graduations, PTFE Stopcock Plug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With standard taper joints
| Stopcock | 2; PTFE |
|---|---|
| Product Type | Micro Separatory Funnel |
| Joint Number | 14/20 |
| Quantity | 1 Case |
| Material | Borosilicate Glass |