Cylinders
Cylinders, used in the lab to measure the volume of a liquid, are manufactured from glass or plastic and may feature graduations to aid in determining volume. Cylinders may come with a hexagonal base or fused round base for stability and to prevent spilling. Cylinders are generally considered more accurate than beakers and flasks for measurement purposes but are not recommended for volumetric analysis. Borosilicate glass cylinders provide ideal durability and corrosion resistance, while plastic cylinders are noted for their impact and chemical resistance and can be autoclaved. Plastic cylinders also do not form a meniscus, allowing liquids to remain level for measuring purposes.
Graduated Cylinders
(546)
Special Purpose Cylinders
(45)
Ungraduated Cylinders
(25)
Pharmaceutical Graduates
(16)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
129
results
| Shape | Round |
|---|---|
| Scale Color | White |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | White ceramic graduations |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class B |
| Calibration | To Deliver |
| For Use With (Application) | Accuracy assured even at lowest graduations |
| Base Type | Round |
Fisherbrand™ Polypropylene Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Contain/To Deliver at 20°C.
| Product Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Circular |
| Includes | Traceable NIST Certificate |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | White scale graduations |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Calibration | To Deliver |
| Base Type | Hexagonal |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct applications accurately with these graduated cylinders, which feature generous pour spouts and molded-in graduations.
| Product Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Max. Temperature (Metric) | 121°C |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Class A Graduated Cylinder, Single Metric Scale, TD
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Deliver
| Shape | Round |
|---|---|
| Scale Color | Blue |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E542, ASTM E694 |
| Calibration | To Deliver |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Economy Plastic Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dispense liquids easily with simple to read, molded-in graduations that won't rub off using these affordably-priced graduated cylinders.
| Shape | Round |
|---|---|
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Max. Temperature (English) | 248°F |
| Material | Polypropylene |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | Laboratories |
| Max. Temperature (Metric) | 120°C |
| Base Type | Round |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Class A Graduated Cylinder, Single Metric Scale, TC
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Contain
| Shape | Round |
|---|---|
| Scale Color | Blue |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, ASTM E542, ASTM E694 |
| Calibration | To Contain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PMP Plastic Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Guarantee the accuracy requirements of ASTM Class B, E1272 when using these cylinders. All sizes have a generous pour spout and molded-in graduations.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Max. Temperature (English) | 293°F |
| Material | PMP |
| Calibration | To Contain, To Deliver |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272, CFR 21, ISO 6706, Part 177.1520 |
| Max. Temperature (Metric) | 145°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Hexagonal |
Corning™ PYREX™ Certified/Serialized Class A Cylinders with Metric Scale, TD
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Deliver
| Includes | Case of 1 |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | Single |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Serialized/Certified Class A |
| Calibration | To Deliver |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Base Type | Hexagonal |
Eisco™ Class A Glass Graduated Cylinders, ASTM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eisco™ Glass Graduated Cylinders feature a hexagonal base, printed graduations, and spout.
| Product Type | Graduated Measuring Cylinder |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Certifications/Compliance | ASTM E1272 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Hexagonal |
Fisherbrand™ Polymethylpentene Graduated Cylinders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Calibrated To Contain/To Deliver at 20°C
| Product Type | Graduated Cylinder |
|---|---|
| Material | PMP |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Base Type | Circular |
| Limit of Error | +/- 1.5mL |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | Dual |
| Material | Borosilicate Glass |
| Calibration | To Deliver |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Accuracy assured even at lowest graduations |
| Base Type | Round |
| Scale | White ceramic graduations |
|---|---|
| Material | Glass |
| Class | Class B |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Used accuracy assured at the lowest graduation |
| Includes | Traceable NIST Certificate |
|---|---|
| Shape | Round |
| Scale Color | White |
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | White scale |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class A |
| Calibration | To Contain |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Graduated Cylinder |
| Scale | Dual |
| Material | Borosilicate Glass |
| Class | Class B |
| Calibration | To Deliver |
| For Use With (Application) | Accuracy assured even at lowest graduations |
| Base Type | Round |