Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Cytiva SFM4Transfx-293 Media
Promote transfection using lipofection and support growth of HEK 293 cultures with HyClone™ SFM4Transfx-293 Media, a serum-free, animal-derived component free media.
| Product Type | SFM4Transfx-293 |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | cGMP |
Gibco™ FreeStyle™ 293 Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin-free, serum-free, protein-free formulation, allowing for easier purification
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Product Type | Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | Freestyle |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD 293 AGT™ Medium
CD 293 AGT™ is a protein-free, chemically-defined medium in an easy-to-use granular format.
| Cell Line | 293 (HEK) |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD 293 Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ 293 SFM II
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
293 SFM II is a serum-free, low-protein (<10 μg/mL) formulation optimized for high-density suspension culture of 293 cells. (It is not suitable for adherent 293 cell cultures.) This product replaces 293 SFM (Cat. No. 10970-010).
Gibco™ CD 293 Medium (1X)
CD 293 Medium is a chemically-defined, protein-free medium optimized for the growth of suspension cultures of 293 cells. CD 293 Medium contains no proteins or peptides of animal, plant, or synthetic origin.
Cytiva HyClone™ SFM4Transfx-293 Powdered Media
Promotes transfection using lipofection, polymer, or similar methods in HEK 293 cell culture.
Gibco™ Viral Production Medium, AGT™
Gibco Viral Production Medium, AGT, is the dry-format version of CTS Viral Production Medium, a chemically defined, serum-free, protein-free, animal origin-free, phenol red-free medium.
| Cell Line | Viral Production Cells 2.0 |
|---|---|
| Form | Powder (AGT) |
| Without Additives | No Phenol Red,No Antibiotics |
| Concentration | 25.6 g/L |
| Expression System | Mammalian |
| For Use With (Application) | AAV Production |
| Sterility | Non-sterile |
| Cell Type | HEK 293 cells |
| With Additives | Glucose,GlutaMAX |
| Product Type | AAV Production Medium |
| pH | 6.9 to 7.5 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | AAV-MAX |
Gibco™ Anti-Clumping Agent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Anti-Clumping Agent
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO, Insect Cells, 293 (HEK) |
| Content And Storage | Store at 2 to 8°C |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Anti-clumping Reagent |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| pH | 6 to 8 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Gibco™ FreeStyle™ F17 Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin-free, chemically defined, protein-free medium specifically developed to support the growth and transfection of 293-F and CHO cells in suspension without adaptation.
| Cell Line | HEK293 |
|---|---|
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Qualified for Further Manufacturing |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| Endotoxin Level | < 1 EU/mL |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | Protein expression, viral vector production |
| Sterility | Sterile |
| Product Type | Expression Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Freestyle |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Sf-900™ II SFM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for the growth and maintenance of Spodoptera frugiperda (Sf9 and Sf21) cells
| Cell Line | Sf21, Sf9 |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | Insect Cell Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Classification | Protein-free,Serum-free |
| Species | S. frugiperda, Spodoptera frugiperda |
| Product Line | Gibco, Sf-900 |
| Serum Level | Serum-free |
| Cell Type | Insect Cell |
Gibco™ Expi293™ Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Expi293 Expression Medium designed for growth and transfection of suspension-adapted human embryonic kidney (HEK) 293 cells.
| Product Type | Expression Medium |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | Expi293 |
Gibco™ Expi293™ PRO Expression Medium
Expi293 PRO Expression Medium supports rapid, high-yield protein production from HEK293 cells. Designed for scalable, high-density cultures with consistent expression across a variety of proteins, including complex and low-yield targets.
| Cell Line | 293 (HEK) |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at +2°C to +8°C |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Expi293 PRO |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ LV-MAX™ Production Medium
LV-MAX Production Medium is a chemically defined, serum-free, protein-free medium, specially developed for high-density growth and transfection of Gibco Viral Production Cells (suspension-adapted HEK 293-derived cells).
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Viral Production Cells |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | Lentiviral Production Medium |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | LV-MAX |
| Cell Type | HEK 293 |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ BenchStable™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Store at room temperature. Protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 9001: 2015 standard |
| Green Features | ACT Ecolabel (Silver) |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | BenchStable |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |