Native Proteins and Derivatives
Native proteins that have not been altered by heat, chemicals, or enzymatic reaction, and associated derivatives.
Form
- (72)
- (20)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (55)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (12)
- (3)
- (4)
Species
- (1)
- (14)
- (1)
- (61)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Conjugate
- (1)
- (76)
Recombinant
- (8)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
104
results
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Form | Lyophilized |
| Product Type | Insulin B (22-25) |
| Protein Length | H-Arg-gly-Phe-Phe-OH |
| Formulation | Lyophilized powder |
| Storage Requirements | -30° to -10°C |
| Recombinant | Native |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 88 kDa |
| Common Name | glu-Plasminogen |
| Gene Symbol | PLG |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 4.4 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human glu-Plasminogen |
| Accession Number | P00747 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 5340 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor IX |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 21.7 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 9.7 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 1 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 4.9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor IXa |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 58 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Protein C |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 46 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 2.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor Xa (Dansyl-EGR) |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 46 kDa |
| Common Name | Factor Xa |
| Gene Symbol | F10 |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 1.8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Factor Xa |
| Accession Number | P00742 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activated factor Xa heavy chain; Coagulation factor X; F10; F10a; Factor X heavy chain; Factor X light chain; factor Xa; FX; FXA; prothrombinase; stuart factor; Stuart-Prower factor; Unknown (protein for IMAGE:8121240); unnamed protein product |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2159 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
Thermo Scientific Chemicals Melanocyte-Stimulating Hormone-Release Inhibiting Factor, synthetic
Inhibits α-melanocyte-stimulating hormone (α-MSH) release. Increases brain dopamine turnover and inhibits physiological and behavioral opioid effects in vivo. Role in vascular homeostasis. | 284.36 g/mol
| Form | Lyophilized |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 284.36 |
| Packaging | Glass bottle |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 50 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 1.4 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor VII |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 44.859 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human beta-Factor Xa |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 46 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 2.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor Xa (EGR) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 29 kDa |
| Formulation | TBS with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine SPARC |