Protein and Antibody Labeling Kits
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (4)
- (3)
- (3)
- (87)
- (46)
- (8)
- (4)
- (2)
- (57)
- (70)
- (5)
- (3)
- (1)
- (25)
- (1)
- (33)
- (8)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
Filtered Search Results
Molecular Probes™ Alexa Fluor™ 594 Microscale Protein Labeling Kit
Microscale Protein Labeling Kits provide a convenient means for attaching a fluorescent label to a small amount of antibody or protein (20–100 μg).
Thermo Scientific™ Pierce™ Fluorescence Biotin Quantitation Kit
Determine biotinylation levels in labeled antibodies and other proteins using this fluorescent assay reagent and HABA dye for rapid and sensitive measurement.
Invitrogen™ pHrodo™ Deep Red Mammalian and Bacterial Cell Labeling Kit
Perform antibody internalization, phagocytosis, and endocytosis applications with certainty and ease using the pH-sensitive, brightly fluorescing dyes found in the pHrodo iFL Red and Green microscale protein and pHrodo Deep Red Mammalian and Bacterial Cell labeling kits.
Thermo Scientific™ Pierce™ Conjugate Purification Kit
Gently purify enzyme-conjugated antibodies from unreacted horseradish peroxidase (HRP) or alkaline phosphatase (AP) after labeling.
Invitrogen™ SiteClick™ Duet and Quartet Antibody Labeling Kits
Introducing SiteClick Duet and Quartet kits. Experience the same robust, covalent, site-specific antibody conjugation you trust, now with a faster and easier workflow. Complete in less than 24 hours with fewer workflow steps.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Labeling Target | IgG,Antibodies |
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Format | Labeling Kit |
| For Use With (Equipment) | Benchtop Centrifuge |
| Reactive Moiety | Azide |
| Labeling Method | Click Chemistry |
| Green Features | Improved stability, less waste |
| For Use With (Application) | Antibody Production and Labeling |
| Species | Any |
| Product Line | SiteClick |
Thermo Scientific™ Pierce™ NHS-Fluorescein Antibody Labeling Kit
Activated derivatives of green-fluorescent fluorescein dye to label antibodies, proteins and other molecules for fluorescence imaging (ex 494; em 518).
Molecular Probes™ Click-iT™ HPG Alexa Fluor™ 594 Protein Synthesis Assay Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Click-iT™ HPG Alexa Fluor™ 594 Protein Synthesis Assay Kit
Thermo Scientific™ EZ-Link™ Micro Sulfo-NHS-Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines (e.g., lysines) with our shortest (13.5A), water-soluble, NHS-ester biotinylation reagent for antibody or cell-surface labeling.
Thermo Scientific™ DyLight™ Antibody Labeling Kits
Covalently label antibodies or proteins with DyLight dyes for use in immunofluorescence, flow cytometry, western blot analysis, and high content analysis.
| Labeling Target | Antibodies,Proteins |
|---|---|
| Content And Storage | Store the DyLight NHS Ester at -20°C. Store all other kit components at 4°C. |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 reactions |
| Label Type | DyLight™ |
| Labeling Scale | 0.5 to 1 mg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | DyLight |
Invitrogen™ Zip Alexa Fluor™ Rapid Antibody Labeling Kits
Invitrogen Zip Alexa Fluor Rapid Antibody Labeling kits allow you to efficiently and quickly label your precious antibody with Alexa Flour dyes to create an antibody conjugate that is ready to use within 15 minutes with 100% recovery.
| Labeling Target | IgG |
|---|---|
| Content And Storage | Store desiccated and protected from light in the freezer (-5°C to +30°C). |
| Kit Contents | Reactive fluorescent label (3 vials), sodium bicarbonate (3 vials) |
| Product Type | Labeling Kit |
| Quantity | 3 Labelings |
| Label Type | Alexa Fluor |
| Labeling Scale | 100 μg |
| Chemical Reactivity | Amine |
| Product Line | Alexa Fluor |
Invitrogen™ Zenon™ Mouse IgG1 Labeling Kits
Simplify your multicolor staining and flow cytometry experiments with our Zenon™ mouse IgG1 labeling kits.
| Labeling Target | IgG1 |
|---|---|
| Labeling Scale | < 1–20 μg |
| Species | Mouse |
| Product Line | Zenon |
Thermo Scientific™ EZ-Link™ Sulfo-NHS-LC-Biotinylation Kit
Biotinylate protein amines (e.g., lysines) with this very popular mid-length (22.4A), water-soluble, NHS-ester biotinylation reagent for antibody or cell-surface labeling.
Invitrogen™ Zenon™ pHrodo™ iFL IgG Labeling Reagents
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Zenon™ pHrodo™ iFL Green-labeled or Red-labeled Fab fragments (i.e. labeling reagent) are directed against the Fc portion of an intact IgG primary antibody to form a labeling complex.
| Product Type | Labeling Reagent |
|---|
Molecular Probes™ Alexa Fluor™ 647 Microscale Protein Labeling Kit
Microscale Protein Labeling Kits provide a convenient means for attaching a fluorescent label to a small amount of antibody or protein (20–100 μg).
Invitrogen™ SureClick™ Antibody Labeling Kit
Invitrogen SureClick Antibody Labeling Kits enable fast, precise, and reproducible conjugation of human or rabbit IgG antibodies using trusted click chemistry. Designed for spatial biology researchers and biotherapeutic developers, SureClick kits attach an average of 2 payloads per antibody at the Fc region.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | SureClick™ Fc Targeting Reagent 2°C to 8°C |
| Solubility | Aqueous Buffer |
| Incubation Time | 70 to 90 min. |
| Labeling Method | Click Chemistry |
| For Use With (Application) | Antibody Production and Labeling |
| Chemical Reactivity | Azide |
| Labeling Target | Antibodies |
| Format | Labeling Kit |
| For Use With (Equipment) | Benchtop Centrifuge |
| Product Type | Antibody Labeling Kit |
| Spacer | Mid-length |
| Label or Dye | Azide |
| Reactive Moiety | Azide |
| Labeling Scale | Approx. 2° |
| Species | Human or Rabbit |
| Product Line | SureClick™ |