Cell Function Reagents and Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (45)
- (4)
- (1)
- (15)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (9)
- (164)
- (9)
- (197)
- (15)
- (22)
- (23)
- (57)
- (8)
- (2)
- (9)
- (102)
- (3)
- (6)
- (21)
- (1)
- (15)
- (6)
- (7)
- (9)
- (18)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (40)
- (14)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (6)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (7)
- (6)
- (32)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (45)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (12)
- (2)
- (38)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Oregon Green™ 488 BAPTA-1, AM, cell permeant - Special Packaging
Cells may be loaded with the AM ester forms of these calcium indicators by adding the dissolved indicator directly to dishes containing cultured cells
Invitrogen™ PrestoBlue™ and PrestoBlue™ HS Cell Viability Reagents
Monitor cell proliferation and viability with the resazurin-based PrestoBlue and PrestoBlue HS cell viability reagents. These nontoxic and cell permeable reagents quantitatively measure cell viability in as little as 10 minutes using absorbance- or fluorescence-based microplate readers.
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C and protect from light. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Cell Viability Reagent |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader,Spectrophotometer,HTS Reader |
| For Use With (Application) | Viability Assay |
| Product Line | PrestoBlue |
| Detection Method | Colorimetric, Fluorescence |
Invitrogen™ pHrodo™ Red and Green Dextran, 10,000 MW, for Endocytosis
Perform fast and accurate live-cell endocytosis and imaging assays with pHrodo Red and Green dextran conjugates, which offer pH-sensitive pHrodo dyes that have no need for washing steps or quencher dye, and which can be multiplexed in imaging, HTS, HCA, tracing, and flow applications.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at –20°C, desiccate, and protect from light. |
| Product Type | Supplement |
| Quantity | 0.5 mg |
| For Use With (Application) | Cell Analysis |
| Product Line | pHrodo |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ pHrodo™ BioParticles™ Conjugates for Phagocytosis and Phagocytosis Kit, for Flow Cytometry
Achieve faster and more accurate results in phagocytosis assays with pHrodo BioParticles conjugates and kit. pHrodo BioParticles conjugates fluoresce brightly in endosomes and lysosomes, do not require wash steps or quencher dye, can be multiplexed, and are used in flow cytometry, HCA, and HTS.
| For Use With (Application) | Cell Analysis |
|---|
Molecular Probes™ pHrodo™ Red and Green Epidermal Growth Factor (EGF) and pHrodo™ Red Transferrin Conjugates
Detect internalized EGF and transferrin in cells with the pHrodo Red and pHrodo Green Epidermal Growth Factor (EGF) and pHrodo Red Transferrin conjugates, for use in applications such as HCS, flow cytometry, microplate-based fluorometry, and HTS.
| Content And Storage | Store at -5° to -30°C, desiccate, and protect from light. |
|---|---|
| Form | Lyophilized Powder |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope,Flow Cytometer,Fluorometer,High Content Analysis Instrument |
| For Use With (Application) | Cell Analysis |
| Product Line | pHrodo |
| Detection Method | Fluorescence |
Molecular Probes™ NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent (SYTOX™ Green)
NucGreen™ Dead 488 ReadyProbes™ Reagent
Invitrogen™ NucRed™ Dead 647 ReadyProbes™ Reagent (TO-PRO-3 iodide)
Cell impermeant stain that emits bright far-red fluorescence when bound to DNA
Invitrogen™ Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent
Propidium Iodide Ready Flow™ Reagent is a bright, easy-to-use nucleic acid stain for distinguishing dead cells from live cells in flow cytometry assays.
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Cell Imaging Kit (488/570)
Sensitive two-color fluorescence cell viability assay optimized for FITC and Texas Red™ filters
Invitrogen™ Low Density Lipoprotein from Human Plasma (LDL)
Unlabeled LDL used to study normal cholesterol delivery and internalization
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits
LIVE/DEAD™ BacLight™ Bacterial Viability Kits are easy-to-use fluorescent staining kits commonly used for assessing the viability of bacterial cells. These kits provide a two-color fluorescence assay of bacterial viability using green and red fluorescent dyes for use with imaging, flow, and assays.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Viability Kit |
| Dye Type | Other Label(s) or Dye(s) |
| Product Line | BacLight, LIVE/DEAD |
| Detection Method | Fluorescence |
| Cell Type | Bacteria |
Invitrogen™ LIVE/DEAD™ Viability/Cytotoxicity Kit, for mammalian cells
Useful with a variety of fluorescence-detection methodologies
Thermo Scientific™ MitoProbe™ TMRM Assay Kit for Flow Cytometry
The MitoProbe TMRM Assay Kit contains tetramethylrhodamine methyl ester (TMRM) for the detection of mitochondrial membrane potential state and CCCP for the induction of mitochondrial membrane depolarization, if desired.