Anti-Static, ESD Gloves
Anti-static, or electro-static dissipative (ESD) gloves are designed to minimize static electricity and shield sensitive products from damage. Products are available in different materials and sizes for use in electronics cleanrooms, automotive, paint line, or petrochemical industries where it is important to control static charge.
Applications
- (21)
Coating Material
- (6)
- (15)
Color
- (15)
- (6)
Disposable
- (15)
- (6)
Exterior Finish
- (5)
- (10)
- (6)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
4
of
4
results
SHOWA™ AP800 ESD Nitrile-Coated Gloves
Electrostatic dissipative 13-gauge micro fiber polyester, embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.7 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ AC800 ESD Nitrile-Coated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, cut resistant embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
TechNiGlove International TN2000W-E Series Class 100/ISO 5 White Nitrile ESD Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
TechNiGlove 12 in. ambidextrous Class 100 nitrile gloves feature microtextured fingertips for a secure grip on all surfaces. Proprietary ESD formulation allows this glove a greater capacity to dissipate a static charge.
| Tensile Strength | 12.5 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Gender | Unisex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Hem Color | White |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | TN2000 Series |
| FDA 510 (k) | No |
| Product Type | ESD Gloves |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| ASTM F739 | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Class 100, ISO 9001:2000, ISO 14001:2004 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO9001:2000 and ISO 14001:2004 |
Wells Lamont Industrial FlexTech ANSI A4 Cut Resistant Gloves
FlexTech ANSI A4 Cut Resistant Gloves with a foam nitrile palm and ESD properties to protect equipment and processes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Applications | Industrial |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Resistant To | Cut Resistant |
| Material | Nylon,HPPE,Fiberglass,Lycra,Stainless Steel |
| Coated Area | Palm |
| For Use With (Application) | Metal Stamping, Electronics Assembly, Small Parts Handling and Assembly |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Product Type | Cut Resistant Glove |
| Model | Y9258 |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | EN 16350:2014, EN 1149-2:1997 |