Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ QuicKlean™ with MicroGenesis™ Mop and Wipe System
Designed for USP <797> compliance in healthcare cleaning. The Contec™ QuicKlean™ with MicroGenesis™ Mop and Wipe System combines lightweight, easy to maneuver hardware and the particle pick-up capacity of the MicroGenesis microfiber wipe to deliver unprecedented performance. It is compatible with a wide range of disinfectants, chemicals, and solutions.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Length (English) | 5 in. |
| Dimensions | 5 x 16 in. (13 x 41 cm) |
| Certifications/Compliance | USP 797 |
| For Use With (Application) | Ideal for Disinfecting Floors, Walls and Ceilings |
Micronova™ M-Zone™ FlatMop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom. Available in a choice of fabric to meet specific cleaning needs.
Micronova™ Irradiated FlexBrush™ and Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These S and J-shaped nylon bristle brushes feature a flexible core that allows the user to shape the brush for custom applications, making them ideal for cleaning pipe exteriors, fittings and railings. Optional covers available with a choice of fabrics to enhance sanitation.
Micronova™ SnapMop™ Irradiated Flat Head Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Irradiated, lightweight, snap-on flat head mop covers with urethane foam interiors, designed for effective cleaning and sanitizing in in aseptic environments, ISO 5 to ISO 9.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Head Type | Flat |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ T-Mop™ Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Isolator Tool and Irradiated Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The irradiated angled head adapter with a 360° swivel works with a range of irradiated mop covers to efficiently clean and disinfect isolators, hoods, RABS and small equipment in clean and aseptic environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
Micronova™ Irradiated MegaSwat™ Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Micronova™'s irradiated, mop covers work with the blade style MegaSwat™ Mop adapter to effectively clean around, under and behind heavy processing equipment and calibrated apparatus in the lab and cleanroom.
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Contec™ Wall WipR™ Cleaning System and Accessories
Offers wide surface coverage and low operator fatigue
| For Use With (Equipment) | Contec™ Cleaning System |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cleaning system is designed to clean walls and ceilings in controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ M-Zone SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The M-Zone SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
Micronova™ SlimLine™ Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A series of elasticized, 100% smooth polyester slipcovers with urethane foam interiors that are ideal for fine cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| For Use With (Equipment) | SlimLine Cleanroom Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ MegaSwat™ Adapter and Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Micronova™'s lightweight, blade style, flexible mop adapter, with a choice of mop covers, is uniquely designed to clean around, under and behind heavy processing equipment and calibrated apparatus in the lab and cleanroom.
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PolyGen™ String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A 100% polyester, herringbone-weave string mop with no raw edges that guarantees low particulation, is absorbent enough to clean to a dry finish, and can also be used to apply disinfectants.
Micronova™ FlexBrush™ and Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These S and J-shaped nylon bristle brushes feature a flexible core that allows the user to shape the brush for custom applications, making them ideal for cleaning pipe exteriors, fittings and railings. Optional covers available with a choice of fabrics to enhance sanitation.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be laundered and reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Length (Metric) | 36.8 cm |
| For Use With (Equipment) | FlexBrush |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 14.5 in. |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Overhead Piping, Railings and Cleanroom Fixtures |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Adjustable Angle Adapters
These stainless steel, adjustable angle adapters feature a Delrin™ plastic hinge used to create an adjustable angled shape between a handle and mop adapter to comfortably clean above and below fixtures, as well as, inside isolators and containment hoods.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Mop Handle |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Electropolished Stainless Steel (304),Polyethylene,Polyethylene |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitizing Cleanroom and Controlled Environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 3.8 cm |
| Sterility | Non-sterile |