Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean walls, ceilings and other hard-to-reach surfaces with ease. VertiKlean™ MAX™ Mop Heads easily snap onto frames and last longer than traditional mops.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Head |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 18.25 in. |
| Length (Metric) | 55 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 21.5 in. |
| Color Code | White |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.75 in. |
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames are durable, lightweight and exclusively designed for the Contec™ QuickTask™ Mop System.
| Autoclavable | Autoclavable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Clean Scrub™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate dirt and grime from heavily contaminated surfaces. Contec™ Clean Scrub™ Mop Heads are wrapped with a textured polyester mesh for better contaminant removal. The mop heads have a core of polyester fabric and foam that provides exceptional liquid absorption and resists tearing.
| Width (English) | 4 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VertiKlean Head Frame, other Mop Frames |
| Product Type | Mop Head |
| Length (English) | 13 in. |
| Dimensions | 13 x 14 in. (33 x 10 cm) |
| Material | Polyester Mesh,Ester Foam |
| For Use With (Application) | Wall Washing Systems, Ceilings, and Floors |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 1 in. |
Contec™ EasyCurve™ Mop Head Frame
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mop head frame specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems. The EasyCurve Mop was designed specifically for critical and controlled environments, now available with a ribbed microfiber face giving users smooth and easy mopping for better particle pick up and contamination removal.
Contec™ Edgeless™ Mop System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean in controlled environments and cleanrooms. The Edgeless™ Mop System is constructed from a continuous tube of 100% polyester knitted fabric. The mop heads help eliminate contamination from breakage and deterioration of traditional string mops.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ QuickConnect™ Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring a quick-connect button for easy attachment to all sizes and styles of Contec™ Quick Connect™ handles. QuickConnect™ Mop Head Frames are specifically designed for use with the Contec™ family of mopping systems.
| Product Type | Mop Head Frame |
|---|---|
| For Use With (Application) | Designed for Use in Pharmaceutical and Medical Device Manufacturing Facilities, or Other Similar Critical or Controlled Environments. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ M-Zone™ FlatMop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom. Available in a choice of fabric to meet specific cleaning needs.
Contec EasyReach Sterile Ultrasonically Sealed Polyester Cleaning Pads - Bulk
Highly absorbent sterile polyester pads ensure even coverage of disinfectant or IPA.
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Hands Free Mop Removal Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hands-free stainless-steel mop removal tool for Compact Bucket System
Micronova™ Isolator Tool and Irradiated Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The irradiated angled head adapter with a 360° swivel works with a range of irradiated mop covers to efficiently clean and disinfect isolators, hoods, RABS and small equipment in clean and aseptic environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
Micronova™ M-Zone™ MegaSorb™ Microfiber String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A highly absorbent mop that combines the cleaning efficiency of microfiber with the ease of a looped string mop. The tufted strands are comprised of polyester and nylon filaments, designed to pick up liquids and tiny particles in controlled and critical environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 16 in. |
| Dimensions | 40.6 x 15.2 cm (16 x 6 in.) |
| Material | Microfiber Polyester,Nylon,Nylon |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ T-Mop™ Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Textured Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance.
Micronova™ SnapMop™ Irradiated Flat Head Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Irradiated, lightweight, snap-on flat head mop covers with urethane foam interiors, designed for effective cleaning and sanitizing in in aseptic environments, ISO 5 to ISO 9.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Head Type | Flat |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |