Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Unassembled 8-425 Vial Kits
Pre-assembled caps and septa save time during sample preparation while minimizing contamination during assembly
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Clear Glass Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone/PTFE Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE, Silicone, PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap, and Septa Assembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12x32mm Large Opening E-Z Vial Pack (11mm Snap/Crimp Finish and Clear Vial w/Patch)
Clear type 1 borosilicate glass vial
Thermo Scientific™ SureSTART™ PFAS Kit, Specification Certified 0.8 mL Snap Clear Polypropylene Vial, Flat Bottom Insert Snap Cap, White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2
Use SureSTART™ Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Glass Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Snap Cap Kits with White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2 for PFAS analysis and Norm 1633. 100/pack.
Certified CD™ Vial (Center Draining) Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Has a unique conical interior bottom that allows the contents to completely drain to the center bottom of the vial.
| Volume (English) | 1.5 mL |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Product Type | Certified Screw Vial Convenience Kit |
| Closure Size | 9 mm |
| Style | Center Draining Cap |
| Material | Polypropylene,Glass |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Large Opening Screw Cap Vials, 2 mL
Unassembled Convenience Packs include screw top vials, black polypropylene hole caps, and septa
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled Convenience Pack |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Style | Large Opening |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL Samples, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits for <2 mL samples.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | Clear Silicone/Clear PTFE; Pre-slit, Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Clear Glass |
| Hardness | 45 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Closure Color | Grey |
| Closure Type | Screw Cap, Solid Top |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
R.A.M.™ Convenience Kit with Closures and Septa, 9 mm, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes 2 mL glass vials with polypropylene hole caps, and septa in various materials.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Convenience Kit with Closures and Septa (Unassembled) |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | R.A.M. |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Opening | 12 mm |
| Color | Silver,Red |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | ETFE/Burnt Red Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE/Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vial, Cap, and PTFE Silicone 0.04 Septa Unassembled Component Kits
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
DWK Life Sciences MicroLiter 16mm, 10mL Screwthread Headspace Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa.