Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Certified QSertVial™ with Fused-In Insert Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Microsampling device with hole cap and a 300 muL glass insert that is fused to the vial to form one precise integral unit
| Thread Style | Screw thread |
|---|---|
| Height (Metric) | 32 mm |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Amber Screw Top Vials with Phenolic Hole Caps
Amber glass vials are useful for protecting sensitive analytes from exposure to UV light. Available in a variety of volumes and septum materials.
| Description | Pre-assembled |
|---|---|
| Product Type | Screw Top Vial |
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Phenolic |
MilliporeSigma™ Supelco™ Large Opening Screw Cap Vials, 2 mL
Unassembled Convenience Packs include screw top vials, black polypropylene hole caps, and septa
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled Convenience Pack |
| Product Type | Screw Top Vial |
| Closure Size | 10-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 6 mm |
| Style | Large Opening |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Certified Vial Kit, Low Adsorption (LA)
Manufactured using a process that decreases the number of hydroxyl groups on the vial's glass surface, significantly reducing surface activity while improving analytical quantitation and minimizing pH shifts in the sample.
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| Color | Light Blue |
| No. per Pack | 100 |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ Unassembled 8-425 Vial Kits
Pre-assembled caps and septa save time during sample preparation while minimizing contamination during assembly
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with PTFE Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | PTFE |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ 9 mm Screw Vial Assembled Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial assembled kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 screw thread pre-attached caps with septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Glass |
| Closure Material | Polypropylene |
| Includes | Vials and Closures |
| Product Type | Assembled Screw Autosampler Vial Kit |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Graduated | Yes |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Graduations | 0.5, 1.0 and 1.5 mL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Fisherbrand™ 9 mm Screw Vial Convenience Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 screw thread caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Autosampler Vial Convenience Kit |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
DWK Life Sciences MicroLiter 76 Series™ 9 mm Vial, Cap and Septa Assembled Kits with FEP/Natural Rubber Septa
Save time and money with vial, cap, and septa kits that arrive conveniently packaged and preassembled.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | FEP, Natural Rubber, FEP |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Vial and Cap Kits, Level 1 Everyday Analysis
Meet your certification and documentation needs with our Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Vial and Cap Kits. Select Level 1 products for an affordable option for everyday chromatography analysis using core detector technology.
Thermo Scientific™ 9mm MS Certified Clear Screw Thread Kits
Use certified clean, low particle, low background vials for your high sensitivity LC/MS and GC/MS applications. They are fully lot-tested for 15 critical parameters.
| Marking Spot | Yes |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass,PTFE,Silicone |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm E-Z Vial Convenience Pack With 11 mm Crimp Finish And Clear Vial With Patch
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler. Writing patch allows for identification needle damage.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| For Use With (Application) | Chromatography |
| Closure Material | Aluminum |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Vial™ Convenience Pack - Amber Vials with 11mm Crimp Finish
Wheaton E-Z Vials have a 40% larger opening improves sample accessibility while reducing autosampler needle damage.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material (Seal) | Aluminum |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Amber |
| Volume (Metric) | 1.8 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Component Kits with ETFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Pre-slit | No |
| Material (Liner) | ETFE/Burnt Red Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | ETFE/Silicone |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Polypropylene Autosampler Vial, Cap and Septa Unassembled Kits with PTFE/Silicone Septa
Unassembled component kits offer the convenience of one product number for the polypropylene vial, cap, and septa. Components are packaged to work with the unique MicroLiter Dispenser.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Septum | PTFE/Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |