Chromatography Autosampler Vial and Closure Kits
- (68)
- (3)
- (1)
- (1)
- (30)
- (2)
- (1)
- (240)
- (9)
- (9)
- (11)
- (1)
- (13)
- (2)
- (16)
- (17)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (134)
- (121)
- (49)
- (105)
- (2)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (5)
- (15)
- (2)
- (8)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (19)
- (100)
- (2)
- (3)
- (7)
- (3)
- (217)
- (4)
- (7)
- (2)
- (13)
- (1)
- (17)
- (14)
- (2)
- (6)
- (3)
- (118)
- (11)
- (22)
- (231)
- (5)
- (2)
- (18)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (126)
- (229)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ EPA Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 2 High-throughput Applications
Ensure that your environmental analyses meet government regulations with our Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ EPA Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Product Type | EPA Certified Vial and Cap Kit, Level 2 |
|---|---|
| Marking Spot | No |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified, EPA Level 100 |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Height (Metric) | 32 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | Specification Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap, Level 3 |
| Hardness | 55 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Propylene Vial Insert and Cap Kits, Level 1 Everyday Analysis
Meet your certification and documentation needs with Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ Specification Certified Glass Vial Insert and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 0.4 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Material | Propylene |
| Hardness | 45 Shore |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | Specification Certified Vial and Cap Kit |
| Marking Spot | No |
| Vial Type | 0.4 mL Short Thread Screw Propylene Microvial with Fixed Conical Insert, Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Color | Blue |
| Closure Type | Screw Cap, Solid Top |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Clear Vial Convenience Packs
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ 12 x 32 mm LVI Amber Vial Convenience Pack with Crimp Top Finish and Marking Patch
LVI™ Vial with a sealed-in 300 μL glass limited volume insert, fused to vial to prevent needle damage. Made of Type I borosilicate glass with white ceramic write-on patch.
Fisherbrand™ 11 mm Glass Wide Opening Crimp Top Vial Convenience Kits
Save time and reduce the risk of contamination by using Fisherbrand™'s vial convenience kits. Each kit includes 100 clear or amber glass vials and 100 crimp caps with pre-assembled septa.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Pre-slit | No |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Closure Size | 11 mm |
| Septum | Clear PTFE/Red Rubber |
| Volume (Metric) | 1.5 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Material | Aluminum |
| Product Type | Crimp Top Autosampler Vial Convenience Kit |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 5.5 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Color | Silver |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Volume (Metric) Residual | < 170 μL |
| Product Line | Fisherbrand |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 11 mm |
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Material | Polypropylene |
MilliporeSigma™ Supelco™ 2in1 KIT, Vials with Polypropylene Screw Cap and Septum
2 in 1 kit with scre cap and septum
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits
Thermo Scientific™ National Assembled Standard Opening Vial, Cap and Septum Kits provide convenience, efficiency and stackable storage options.
| Closure Size | 8-425 |
|---|---|
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Closure Color | Black |
DWK Life Sciences MicroLiter 16mm Screwthread Headspace Vials, Cap and Septa Assembled Kits with PTFE Septa
MicroLiter vials are cleaned and packaged in a certified Class 10000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials
Thermo Scientific™ SureSTART™ PFAS Kit, Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Polypropylene Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Blue Snap Cap with intregral Polyethylene Septum, Level 1
Use SureSTART™ Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Polypropylene Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Blue Snap Cap Kits with integral Polyethylene Septa, Level 1 for everyday analysis and Norm 1633. 100/pack.
Thermo Scientific™ SureSTART™ PFAS Kit, Specification Certified 0.8 mL Snap Clear Polypropylene Vial, Flat Bottom Insert Snap Cap, White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2
Use SureSTART™ Specification Certified 0.8 mL SureSTOP™ Snap Clear Glass Vial and 11 mm Flat Bottom Insert Snap Cap Kits with White Silicone/Red Polyimide Septa, Level 2 for PFAS analysis and Norm 1633. 100/pack.
Certified CD™ Vial (Center Draining) Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Has a unique conical interior bottom that allows the contents to completely drain to the center bottom of the vial.
| Volume (English) | 1.5 mL |
|---|---|
| Description | Unassembled |
| Product Type | Certified Screw Vial Convenience Kit |
| Closure Size | 9 mm |
| Style | Center Draining Cap |
| Material | Polypropylene,Glass |
| No. per Pack | 100 |
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI Amber Vial Convenience Packs
Borosilicate glass 12 x 32mm vial with 300μL glass limited volume insert
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | Yes |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.47 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 1.25 in. |