General Purpose Sample Bags
- (2)
- (44)
- (24)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (19)
- (4)
- (127)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (19)
- (1)
- (22)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (1)
- (18)
- (2)
- (12)
- (13)
- (1)
- (6)
- (52)
- (4)
- (10)
- (3)
- (18)
- (20)
- (5)
- (12)
- (5)
- (38)
- (3)
- (5)
- (2)
- (15)
- (10)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (7)
- (27)
- (6)
- (4)
- (1)
- (20)
- (53)
- (3)
- (10)
- (28)
- (3)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (5)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (86)
- (12)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (74)
- (6)
- (4)
- (16)
- (2)
- (25)
- (8)
- (39)
- (16)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bitran™ Specimen Storage Bags
Choice of Saranex™ odor-control film for long-term storage or polyethylene for short-term storage
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
| Product Type | Biohazard Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, NCCLS |
| For Use With (Application) | For light-duty use |
| Closure Type | Zip Closure |
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Fisherbrand™ Sterile Sampling Bags with Flat-Wire Closures
An economical and efficient way to collect, contain and carry samples
| Material | Polyethylene |
|---|
Whirl-Pak™ Write-On Scoop Sterile Sample Bag
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile scoop already contained inside the bag eliminates the need to carry two items to collect a sample and minimizes contamination.
Whirl-Pak™ Stand-Up Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stand-up bags make it very easy to add material to the bag and to remove sample for testing or analysis. The flat bottom ensures stability and the wire tabs hold the top open for easy access.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Whirl-Pak™ Stand-Up Bag |
| Color | Clear with White Block |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Product Type | Stand-up Bag |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Latex Free | Yes |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Closure Type | Tape and Wire |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Whirl-Pak™ Standard Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features puncture proof tabs for protection from damage due to wire-end protrusion. Easy-to-close bags are ideal for sampling and product analysis. Available in plain or write-on styles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 500/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Whirl-Pak™ Standard Write-On Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
White, write-on strip makes sample identification easier and more convenient.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Accommodates large size samples and eliminate reducing into smaller pieces |
| Sterility | Sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Includes | White, Write-on Strip |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Product Type | Giant-size Sample Bag |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Thickness (English) | 4 mil |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Latex Free | Yes |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Closure Type | Closing Tab |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Non-biohazard use, general purpose |
Fisherbrand™ Color-Coded Biohazard Specimen Transport Bags
Color-coded bag lip for easy identification
| Length (Metric) | 23 cm |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (English) | 9 in. |
| Closure Type | Zip Seal |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (23 x 15cm) |
Com-Pac International™ Infecon™ Specimen Transport Bags
Document pouch keeps paperwork with the specimen.
| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Closure Type | Double-track Zip Seal |
Fisherbrand™ Tamper-Evident Adhesive Closure Bags
For specimen transport where tamper-evident protection is required
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Low-Density Polyethylene Bags
Use as specimen, sample, and freezing bags, and for storing and shipping small items.
| Thickness (English) | 4 mil |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Heavy-Paper Lined Sample Bags
Ideal for collection, shipment or storage of grain, seed, soil, or food samples
| Includes | Poly lined paper with tin tie |
|---|---|
| Thickness (English) | 1 mil |
| Color | Assorted |
| Material | Paper |
| Closure Type | Tin Tie |
| Autoclavable | Not Autoclavable |