General Purpose Sample Bags
- (2)
- (44)
- (24)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (19)
- (4)
- (127)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (5)
- (19)
- (1)
- (22)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (1)
- (18)
- (2)
- (12)
- (13)
- (1)
- (6)
- (52)
- (4)
- (10)
- (3)
- (18)
- (20)
- (5)
- (12)
- (5)
- (38)
- (3)
- (5)
- (2)
- (15)
- (10)
- (7)
- (3)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (7)
- (27)
- (6)
- (4)
- (1)
- (20)
- (53)
- (3)
- (10)
- (28)
- (3)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (5)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (86)
- (12)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (74)
- (6)
- (4)
- (16)
- (2)
- (25)
- (8)
- (39)
- (16)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Sterile Sampling Bags with Flat-Wire Closures
An economical and efficient way to collect, contain and carry samples
| Material | Polyethylene |
|---|
Fisherbrand™ Bags with Round-Wire Closure
Secure, contaminant-free, pliant container ensures dependable analysis results
| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Closure Type | Round Wire |
Fisherbrand™ Polyethylene Bags, 2.25 mil
Replacement polyethylene bags for use with floor model disposal boxes.
Fisherbrand™ Color-Coded Biohazard Specimen Transport Bags
Color-coded bag lip for easy identification
| Length (Metric) | 23 cm |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (English) | 9 in. |
| Closure Type | Zip Seal |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (23 x 15cm) |
Fisherbrand™ Heavy-Paper Lined Sample Bags
Ideal for collection, shipment or storage of grain, seed, soil, or food samples
| Includes | Poly lined paper with tin tie |
|---|---|
| Thickness (English) | 1 mil |
| Color | Assorted |
| Material | Paper |
| Closure Type | Tin Tie |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Tamper-Evident Adhesive Closure Bags
For specimen transport where tamper-evident protection is required
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Fisherbrand™ Bitran™ Specimen Storage Bags
Choice of Saranex™ odor-control film for long-term storage or polyethylene for short-term storage
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Fisherbrand™ Sterile Sample Bags
An economical and efficient way to collect, contain and carry samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Com-Pac International™ Infecon™ Specimen Transport Bags
Document pouch keeps paperwork with the specimen.
| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Closure Type | Double-track Zip Seal |
| Product Type | Biohazard Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, NCCLS |
| For Use With (Application) | For light-duty use |
| Closure Type | Zip Closure |
| Thickness (English) | 4 mil |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Low-Density Polyethylene Bags
Use as specimen, sample, and freezing bags, and for storing and shipping small items.
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Keep dry samples dry and moist samples moist with these LDPE sample bags, ideal for small lab items, botanical samples and other specimens.
| Description | Heavy-duty double-track zipper bag ideal for small lab items, botanical samples and other specimens |
|---|---|
| Color | Transparent |
| Material | LDPE |
Labconco™ Lyph-Seal Sample Bags
Sanitary zipper-seal bags made from durable PET/PE. Designed for use with the Lyph-Seal Tray Dryer system and compatible with commercially available impulse sealers.